Safiport’un Derince limanına yapmak istediği proje ile ilgili gerçekleştirilen ÇED toplantısında arbede yaşandı.

Safiport’un Derince Limanı’na yapmak istediği ilave kimyasal tanklar, dip tarama ve dolguyu da içeren projesine, bölge halkı ve çevre dernekleri tarafından bugün de tepkiler yükseldi.

Proje ile ilgili bugün Derince’de bulunan Yelken Restoran’da ÇED toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıya ÇED yetkilileri ile, Tütünçiftlik Sahili Koruma ve Güzelleştirme Derneği, çevre dernekleri, siyasi partilerin temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

TUTANAĞA TEPKİ GÖSTERİLDİ

Safiport tarafından ÇED toplantısının yapıldığı alana getirilen Safiport işçileri, ÇED yetkilileri ve vatandaşlar arasında gerginlik yaşandı. ÇED yetkilileri oluşturduğu tutanağın ardından Safiport Genel Müdürü tutanağı imzaladı. Vatandaş ise tutanakta halkın bilgi edinme hakkının kullanılmadığını belirterek bir tutanak daha tuttu.  Toplantıya katılan HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu yetkililerin yanlış tutanak tuttuğunu belirterek tutanağın geçersiz olacağını söyledi.

“VALİLİĞE SESLENİYORUM”

Gözden kaçırmayın

CHP Derince, Ukrayna müdahalesini değerlendirecek CHP Derince, Ukrayna müdahalesini değerlendirecek

Gergerlioğlu, "Bu toplantıyı kendi kendinize açacaksanız bizi niye çağırdınız. Tuttukları tutanağı geçerli yapmaya çalışıyorlar. Bunu kabul etmiyoruz. Kocaeli Valiliği suç işliyor. Siz Valilik görevlisisiniz tarafsız olmak zorundasınız. Derince Limanı'na peşkeş çekiyorlar. Sahte tutanağı kaçırıyorlar. Bir dayatma ile sümen altı yapmaya çalıştılar. Yanlış ve sahte tutanak tutuldu. Biz kendi tutanağımız ile bu tutanağın birleştirilnesini istedik. Ama devletin görevlisi taraflı bir tutum sergiledi. Hepimiz çok iyi biliyoruz ki kanser vakalarının arttığını kendim tespit ettim. Şimdi de halkın sağlığını tehdit eden yapıya karşı duruyoruz. Kocaeli Valiliği'ne sesleniyorum” dedi.

açıklama

Toplantının yapılmasına izin vermediklerini söyleyen Körfez Tütünçiftlik Sahili Koruma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Yaprak Fidancı, şunları söyledi:

"Toplantı yapılamadı. Burada sekretarya görevini üstelenen kişiler gerçeği yansıtmayan bir tutanakla ÇED sürecine devam etmek istiyorlar. Toplantının açıldığı ve yapıldığı yönünde tutanak tutuyorlar. Biz sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri, çevre dernekleri, balıkçı derneklerimizle kendi tutanağımızı tutarak sürecin doğru işlemesi yönünde çabamızı gösterdik. ÇED ilerleyen bir süreçtir ve sonrasında da burada başlayan hukuki mücadele büyüyerek devam edecektir. Kanunlarımız çok açıktır. Denizler, göl ve yeşil alanlar halka aittir. Müsilajdan sonra Marmara Denizi ve adalar özel çevre koruma alanı ilan edilmiştir. Cumhurbaşkanı kararnamesiyle bu proje çelişmektedir. Ayrıca burada yapılması planlanan proje kapsamında bahsi geçen kimyasallar var. Parlayıcı ve patlayıcı madde tankları bulunuyor. Bizi yönetenler buradaki insanların tavırlarını dikkate alsınlar."   

yaprak fidancı