Basın toplantısı düzenleyen Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu kongre tarihinin 3 Ekim' de yapılacağını duyurdu.

Kongreyi 30 Eylül'e kadar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan'ın iptal edebileceğini de vurgulayan Başkan Zeytinoğlu, "Biz kongre tarihimizi aldık ancak bunu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın iptal etme yetkisi de bulunuyor. Umarız ki öyle olmaz ve kongremiz yaparız. Şuan arkadaşlar devam etmemizi istiyor. Bu dönem de şuan için adayım gibi" dedi.

"YATIRIMCIYA YOK DİYEMEYİZ"

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, yeni sanayi alanlarının oluşturulması ile ilgili basın mensupları ile bir araya geldi. KSO Başkanı, “Odamıza kayıtlı 3 bin 400 firmanın yüzde 10’u yabancı sermayeli. Birçok yatırımcı ilimizde yüksek arazi fiyatlarına rağmen yer arıyor ama bulamıyor. Ülkemizin yatırıma bu kadar ihtiyacı olduğu bir dönemde yatırımcıya yok diyemeyiz. Bu konuda Ankara ve ilimiz nezdinde çözüm çalışmaları acilen yapılmalı. İlla da şurası olsun demiyoruz, Kandıra olabilir, Körfez olabilir, Kartepe olabilir” dedi. Ayhan Zeytinoğlu şunları söyledi:

"İLİMİZİN SADECE YÜZDE 1.9’U SANAYİ ALANI"

“Ülkemizin yüzölçümü 78 milyon hektar, bunun sadece 278 bin hektarı yani binde 3.6’sı sanayi alanı. Sanayileşmiş ülkelerde örneğin Almanya’da bu oran yüzde 4.4, İtalya’da yüzde 2.85. 339 bin 700 hektar yüzölçümü olan ilimizde ise 6 bin 487 hektar sanayi alanı var. Yani bizim ilimizin yüzölçümünün yüzde 1.9’u sanayi alanı. Bunun 4 bin 30 hektarı OSB, 87 hektarı Küçük Sanayi Sitesi, 116 hektarı Serbest Bölge ve 2 bin 254 hektar da diğer sanayi alanları.

"TÜRKİYE'DE 7. SIRADAYIZ"

Kocaeli bir sanayi şehri olarak tanımlanıyor ama sanayi alanının büyüklüğü açısından ilk 15 il içinde 13. sıradayız. Ankara, Konya, Sivas, Bursa, Tekirdağ, Adana, Eskişehir ve Gaziantep gibi iller bizim önümüzde. Yüzölçümümüz küçük. O açıdan baktığımızda bile ancak 2. sıradayız. Son 10 yılda sanayileşen Düzce yüzde 2.42 ile bizim önümüzde. OSB alanlarında da Türkiye’de ancak 7. sıradayız.

"UFAK BİR ALANDA ÜRETİM YAPMAYA ÇALIŞIYOR"

Tüm bu verilere karşın Kocaeli lojistik ve 35 liman ve iskele imkanları ile Türkiye’nin dünya ile rekabet etmesini sağlayan bir lokasyonda bulunuyor. 2021’de limanların ilimiz gelirlerindeki payı yüzde 65 civarında. Kocaeli vergi gelirleri içinde ithalden alınan KDV vergisinin payı yüzde 65 civarında Toparlamak gerekirse Türkiye imalat sanayisine yüzde 13 katkı sağlayan ilimiz bu orana göre çok daha ufak bir alanda üretim yapmaya çalışıyor.

"YENİ SANAYİ ALANLARI OLUŞSUN İSTİYORUZ"

Kartepe İYİ'lere etkili isimlerin katılımları sürüyor Kartepe İYİ'lere etkili isimlerin katılımları sürüyor

Bu nedenle de arazi fiyatlarının çok pahalı olmasına rağmen sanayicinin ilgisi çok yüksek. Yerimiz yok diyemeyiz, dememeliyiz. Ancak demek zorunda kalıyoruz. Sakarya ve Düzce hızla gelişirken biz arazi üretemediğimiz için geride kalıyoruz. Bakın ilimizde iki fabrikası bulunan bir yabancı yatırımcı, fabrikalarını birleştirmek büyük bir fabrika yapmak istiyor ama yer bulamıyor. Böyle çok örnek var. Bu nedenle yeni sanayi alanları oluşsun istiyoruz. Kocaeli’ye talep var ve geri çevirmemeliyiz. Yıldız Demir Çelik de ÇED sürecini tamamlamak koşuluyla yok denemeyecek yatırımdır.

"DİLOVASI KİRLİLİĞİNİN YÜZDE 60’SI EVSEL ISINMA"

Elbette yatırım yapacaklar çevre meselesine dikkat etmek zorunda. Ve de denetimlere her aşamada açık yatırımlar olmalı. Türkiye’de 650 sanayi bacası denetleniyor, bunun 120’si Kocaeli’de. Zaten bu denetimler ilk olarak Kocaeli’de başladı. İzmit Körfezi uçakla denetleniyor. Bunlar çok ileri denetim uygulamaları. 13 hava kalitesi izleme istasyonumuz var. Yüzde 100 diyemem ama sanayici çevre konusunda üzerine düşeni yapıyoruz. Örneğin en kirli havası olan Dilovası’nda hava kirliliğinin yüzde 60’ı evsel ısınma ile ilgili. Çünkü kömür kullanılıyor. Ama sanayi hep gündemde…

"İŞSİZLİĞİ ÇÖZMEK İÇİN YATIRIMLAR GEREKLİ"

Bakın iş en önemli meselelerden biri Almanya’da 45 milyon çalışan varken biz aynı nüfusa sahipken, üstelik en az 10 yaş ortalamada daha genç bir nüfusa sahipken 30 milyon çalışanımız var. Demek ki iş alanlarına ihtiyacımız var. Son verilerde işsizlik düştü ama çalışan sayısı da düştü. Bunlar önemli rakamlar. Diğer yandan havalimanımız var. İşlevsel olmalı Sakarya ve Düzce’nin potansiyelini de katarak geliştirebiliriz.”

61859-0