Kocaeli Valisi, ulusal basına  yaptığı açıklamada konuyla ilgili ilk değerlendirmeyi yaptı.

Vali Yavuz, "3 yoğun bakımda 2'si entübe- ağır olmak üzere toplam 12 yaralı var. Yapılan ilk değerlendirme patlama sebebinin 'buğday tozu sıkışması' olduğu yönünde, bilindiği gibi kent yüksek sıcaklıklar yaşıyor. Emareler bu yönde ama araştırılacak. Halen, çevreye risk oluşturmaması için soğutma çalışmaları sürüyor" dedi.

Uzmanların açıklamasına göreyse; sıcak hava etkili olabilir ama bu tür tesislerin ciddi bir denetime tabi tutulması ve önlemler alınması gereği var.

Oda yetkilisi ise konuyla ilgili "Defalarca uyarmamıza rağmen bu yönde olumlu bir gelişme alamadık" dedi.

3 silonun birden eş zamanlı patlamış olması dikkat çeken bir ayrıntı. 

Sağlık Bakanı Eris varyantı için "Endişe edecek bir şey yok" Sağlık Bakanı Eris varyantı için "Endişe edecek bir şey yok"

BUĞDAY TOZU SIKIŞMASI NEDİR?

CNN TÜRK canlı yayınına katılan Endüstriyel itfaiyeci Anıl Yamaner açıklamasında “Patlamanın olması için 3 ana etkenden biri ısıdır. Isının olması gerekir ama ısı doğrudan ateşleyici değildir. Isı genellikle başka bir ateşleme kaynağı aranır, oradaki bir elektrik kaçağı olabilir. Bu tür maddeler toz halinde maddeler çok sıkışık halde bir aradayken havada belli bir oranda karışması gerekir. Yani doğru bir hava ve malzeme yakıt karışımı olduğu zaman patlama gerçekleşir. Tabi bunlar ancak olay yeri inceleme yapıldığında netleşir” ifadelerini kullandı.