YSP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu TBMM’de düzenlediği basın toplantısında İstanbul Üniversitesi tarafından hazırlanan “İller Arası Rekabet Endeksi” verilerine değinerek Kocaeli’nin iller arası rekabette gerilediğini söyledi.

“Çok büyük ihmalkarlık söz konusu”

Kocaeli’nin karnesine bakıldığında sürekli gerileyen bir il ile karşı karşıya kalındığını söyleyen YSP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Milletvekili olduğum Kocaeli geriliyor, bakımsız bırakılıyor. Kocaeli bu sene Türkiye’nin en rekabetçi ili sıralamasında 4. sıradan 6. sıraya düşmüş. Ayrıca iller arası rekabet endeksi verilerine göre Kocaeli Tarım alanında 81 il içinde 76. sırada yer almış. Son yapılan istatistiklere ve bilimsel analizlere dayanarak söylüyorum bunları. Kocaeli’nin köylüsü, tarımı maalesef bu hale getirildi. Çok büyük bir ihmalkarlık söz konusudur. Bu gerileme yaşanırken Kocaeli Valisi Seddar Yavuz ne yapıyordu?” dedi.

Kocaeli eğitim ve tarımda sınıfta kaldı

Kocaeli’nin eğitim konusunda da çok kötü durumda olduğunu vurgulayan Gergerlioğlu, “Eğitim listesinde Kocaeli 81 il arasında 51. sırada yer alıyor. Her alanda ilk sıralarda yer alan Kocaeli, eğitim ve tarımda bu kadar gerilerde olmasının sorumlusu kimdir? Kocaeli valisi ve iktidarın bakanları bu konuya açıklık getirmelidir” dedi.

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz hesap vermeli

Kocaeli’deki o üniversiteyle ilgili 7 karar Resmi Gazete’de! Kocaeli’deki o üniversiteyle ilgili 7 karar Resmi Gazete’de!

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz’un tarım ve eğitim politikaları konusunda hesap vermesi gerektiğini belirten Gergerlioğlu, “Kocaeli Türkiye’nin en kalabalık şehirleri arasında 10. sırada yer alıyor.  İstanbul Ankara ve İzmir’den sonra en gelişmiş 4. il konumundadır. Özel sektör ve AR-GE merkezleri açısından Türkiye’de 2. sırada yer alıyor. İller arası rekabet endeksine göre sağlık ve turizmde ise 19. sırada yer alıyoruz. Bütün bunlara rağmen Kocaeli’de tarım ve eğitim alanlarında bu kadar geride olunmasının hesabını birilerinin vermesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Kocaeli’nin halini görün

İller arası rekabette son derece üzücü bir tablo olduğunu söyleyen Gergerlioğlu, “Kocaeli halkının oylarıyla seçilmiş bir milletvekili olarak tekrar uyarıyorum. Kocaeli Valiliği ve diğer kurumlar lütfen Kocaeli’nin içine düştüğü bu hali görün. Bu kadar sanayi kuruluşunun ve AR-GE merkezinin yer aldığı, gelişmişlik sıralamasında 4. sırada olan Kocaeli’ye bu tablo yakışmıyor. Yaptığınız icraatlerle Kocaeli’yi düşürdüğünüz hale bakın” şeklinde konuştu.

Soru önergeleriyle konu mecliste

Kocaeli’nin eğitim ve tarım alanındaki politikaları hakkında soru önergesi vereceklerini belirten Gergerlioğlu, “Bu konunun takipçisi olacağız. Kocaeli’ye gereken değerin verilmesi gerekiyor. Kocaeli halkı bu yanlış politikaları hak etmiyor” dedi.