Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Değerli Yurttaşlar,

YSK Başkanı: Erdoğan Cumhurbaşkanı seçildi YSK Başkanı: Erdoğan Cumhurbaşkanı seçildi

Listelerin açıklanmasıyla birlikte TİP'in neden bu listelerde yer almadığına ya da Kocaeli’nde seçime girmediğine dair sorular aldık. Bu konuda açıklama yapmayı, halkımıza ve yerel basınımızın değerli temsilcilerine karşı görev ve sorumluluğumuzun bir gereği olarak görüyoruz.

Genel başkanımız Sn. Erkan Baş'ın da sıklıkla hatırlattığı gibi, seçim sürecine girildiğinden bu yana TİP'in tavrı, hazırlığı ve seçim planı; öncelikle Emek ve Özgürlük İttifakı'nı oluşturan partilerin, genelde de muhalefetin bir fazla/en fazla milletvekili kazanması, Cumhur İttifakı'nın ise en az vekil çıkarması üzerine kurgulanmıştır. Bu bağlamda TİP, tüm seçim bölgelerinde bu amaca yönelik olarak çok yönlü ve sürekli biçimde kamuoyu yoklamaları, detaylı simülasyonlar ve teknik analizler yaparak sürece hazırlanmış, bu analitik sonuçların ön gördüğü seçeneklere göre yöntem belirlemiştir.

YEŞİL SOL PARTİ İÇİN ÇALIŞACAKLAR

Örneğin bazı seçim bölgelerinde aday göstermeyerek, bazılarında ittifaka zarar vermeyecek tersine yeni oy kazanımı sağlayacak biçimde kendi amblemi ile seçime katılma kararı alarak, farklı durumlarda en doğru seçeneği hayata geçirmeyi kararlaştırmıştır. Partimiz bu tutumu benimserken, hiçbir seçim bölgesinde pazarlık yapmamış; sayı, sıra, kontenjan gibi herhangi bir talepte bulunmamıştır. Örneğin burada, yani Kocaeli’nde seçime girmeyip, Yeşil Sol Parti'ye oy verme çağrısı yapma kararımız, öncelikle yerel kurullarımızda tartışılıp parti meclisimize öneri olarak sunulmuş ve kabul edilmiştir. İl genelinde yaptığımız simülasyonlarda, bizim seçime ayrı girmemiz durumunda HDP'nin bir önceki seçimde çok az farkla çıkardığı 1 milletvekilinin bu kez riske girebileceği görülmüştür. Bu sebeple, Kocaeli M.V aday listesinin tercih ve takdiri Yeşil Sol Partinin inisiyatifine bırakılmıştır. Bu noktada bize düşen bu listede yer alıp almadığımıza bakmaksızın tüm güç ve imkanlarımızla Yeşil Sol Parti’nin başarısı için çalışmak olacaktır.