YEDEP Projesi kapsamında Kocaeli Azerbaycan Haydar Aliyev Kültür Evi Derneği’nin ve Kocaeli Şairler ve Yazarlar Derneği’nin gerçekleştirdiği

Fuzulî Kültür ve Sanat Projesi konferansının önemli konukları vardı.

Kocaeli Kent Konseyi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı YEDEP Programı kapsamında, Kocaeli Azerbaycan Haydar Aliyev Kültür Evi Derneği’nin öncülüğünde ve Kocaeli Şairler ve Yazarlar Derneği’nin de proje ortağı olarak iştirak ettiği, "Fuzulî Kültür ve Sanat Projesi" çalışmaları devam ediyor.

Konferans öncesi Kocaeli Azerbaycan Haydar Aliyev Kültür Evi Derneği’nde Dernek Başkanı Bilal Dündar tarafından ağırlanan Irak Türkleri Derneği Genel Başkanı Şair – Yazar Kemal Beyatlı, Prof. Dr. Suphi Saatçi ve Irak Türkleri Derneği Gençlik Kolu İletişim Sorumlusu Abdulrahim Kaya ile Azerbaycan ve Irak Türkmeneli’nin sorunları görüşüldü.

Heyet daha sonra konferansın yapılacağı İzmit Türk Ocağı Konferans Salonu’na geçtiler. Burada “Türk Dünyası Edebiyatı ve Geleceği Konferansı” gerçekleştirildi. Azerbaycan’da Ermenistan Ordusu’nun gerçekleştirdiği hain saldırıda şehit olan askerlerimiz ve Türkiye’de terörle mücadelede şehit olan askerlerimiz için saygı duruşunda bulunuldu.

17 Eylül 2022 Cumartesi günü İzmit Türk Ocağı Konferans Salonu’nda çok yoğun bir katılımla hayata geçirilen konferansta, aşırı ilgiden dolayı yer bulamayıp merdivende oturarak dinleyenler dikkat çekti.

ÇOK SAYIDA ÜNLÜ KATILIMCI

Kocaeli Millî Kuruluşlar Birliği Başkanı Yücel Alpay Demir’in moderatörlüğünde, Irak Türkmen Edebiyatı’nın ve Türk Dünyası’nın önde gelen isimleri Prof. Dr. Suphi Saatçi ve Kemal Beyatlı’nın yanı sıra Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Süleyman Pekin ve Proje Koordinatörü Gazeteci – Yazar Alptekin Cevherli konferansta sunumlarını gerçekleştirdiler.

Huzurevine Olcay Ilıcalı ismi yakışır Huzurevine Olcay Ilıcalı ismi yakışır

İzmit Türk Ocağı Başkanı Mustafa Arha’nın açılış konuşması ardından proje sahibi olan Kocaeli Azerbaycan Haydar Aliyev Kültür Evi Derneği Başkanı Bilal Dündar ve proje ortağı Kocaeli Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı Taylan Katak söz aldılar.

TÜRKÇE’NİN SORUNLARI MASAYA YATIRILDI

Fuzuli’nin Türkçe’nin en mühim kalemlerinden birisi olduğunu vurgulandığı konferansta, Fuzuli’nin Irak Türkmeneli, Azerbaycan ve Türkiye için öneminden bahsedildi. Diğer yandan Türk Dünyası Edebiyatı’nın bugün yaşadığı başta alfabe birliği olmak üzere çeşitli sorunlar ve çözüm yolları tartışıldı. 
Ayrıca 2008 yılında 44 yaşındayken geçirdiği bir trafik kazasında hayatını kaybeden ve dün vefat yıl dönümünde mezarı başında törenlerle anılan Türk Basını’nın önde gelen isimlerinden Kemal Çapraz ve Türk Dünyası konusu da dile getirildi. Konferans konuşmacılara teşekkür plaketlerinin takdimi ile sona erdi.

d726bc4a-077b-4fe4-ae49-7bf3b3a1e281

c760bdbd-bbb2-4938-bfd5-cd1d51c34cab

b115def8-ac71-4f8d-b8c8-f61065d005e4

b7bb34f3-9865-4da4-b613-22e6767953b2

880ed546-6ab4-4a5a-b261-0f71555f8bdf