Kocaeli İl Tanıtım ve Geliştirme Kurulu'nun 4. Toplantısı Vali Yardımcısı İsmail Gültekin başkanlığında gerçekleşti.

Toplantıda Kocaeli tanıtımı için influencerlar ile anlaşıldı.

KOCAELİ İl Kültür ve Turizm Müdürü Fatih Taşdelen, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) temsilcileri Mehmet Aydın Demir, Yakup Demir ve Sena Gözgü ve kurul üyeleri Ömer Bahadır Özyılmaz (KBB), Cafer Kurt (TÜRSAB), Alican Çağlar (KOTO), Atalay Kaya ve Mansur Zor (KSO), Nihan Akdemir (KOÜ), Muhammet Bayrak ile Yasemin Dilek (MARKA)’ten oluşan heyet Kartepe Ormanya’da gerçekleşen toplantıda 8 gündem maddesini değerlendirdi.

tanıtım kurulu

INFLUENCERLAR TANITACAK

Pilotların yorgun uçtuğu gündemdeydi: THY'den işe alım ilanı Pilotların yorgun uçtuğu gündemdeydi: THY'den işe alım ilanı

Gündemde son zamanlarda yoğun ilgi gören ve yer alan; Yurt içi ve yurtdışı fuarlar, TGA tarafından yurtdışından davet edilen influencer, Go ve Gezsen Kocaeli sosyal medya hesaplarının kullanımı, eylül ayı içinde sosyal medya içerik üreticileri iş birliğinde yapılacak.  Çalışmalar, Go Kocaeli için güncellemeler, kültürel ve doğal hatıra stantları gibi konular ayrıntılarıyla konuşuldu.  Toplantı sonrası konuklara Ormanya’da tur düzenlendi. Bir sonraki buluşma, Kocaeli Sanayi Odası’nın ev sahipliği bünyesinde gerçekleşecek.

Influencerlarla anlaşma şartları bilinmiyor.

INFLUENCER NE DEMEK?

Influencer, kelime anlamıyla etkileyen kişi demektir. Sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanan ve paylaşımlarıyla binlerce kişiye ulaşan Influencer adı verilir. İnfluencer’lar takipçilerinin satın alma kararlarında oldukça başarılı olan, bu nedenle markaların işbirliğinde bulundukları kişilerdir.

Etkileyici pazarlama ya da özgün adıyla Influencing, sosyal etkiye sahip olan İnternet ünlülerinin onaylarını veya ürün yerleşimlerini içeren bir sosyal medya pazarlaması türüdür. Etkileyici içeriğe örnek olarak İnfluencer'ların potansiyel bir alıcının rolünü oynadıkları veya üçüncü şahıslar olarak yer alabilecekleri referans reklamlar gösterilebilir. E-ticaretin olmazsa olmazı sosyal medya ağlarında, birçok marka Influencer’lar ile çalışıyor.

INFLUENCER’LAR NASIL PAZAR KAZANIR?

Bir kimsenin İnfluencer olabilmesi için sosyal medya platformlarını aktif bir şekilde ve doğru olarak kullanması gerekir. Kişi kendi alanında uzman olduğu göstermelidir. Bir kişinin Influencer olmasındaki en önemli nokta erişim noktalarıdır. İnfluencer’ların takipçilerinin de beğeni ve yorumları talep edilir ve ürünün pazarlanması sağlanır.

İnfluencer olmanın ilk yolu başta da söylenildiği gibi sosyal medya platformlarında paylaşım yapmaktır. Kendilerinin iyi olduğu ve sevdikleri alana dair yapılan paylaşımlarını sürekli olarak devam ettirmeliler. Bu alanlara ilgi duyan kişileri zaman içinde toplayarak belirli bir kitle kazanmalıdırlar. Influencerlar farklı yöntemler kullanarak gelir elde eder.