KOCAELİ GAZETECİLER CEMİYETİ'nden Yapılan Açıklama Şöyle:

DEZENFORMASYON YASASI’NDA 29. MADDE
Türkiye’de özellikle internet medyasının  yasal düzen içine alınması noktasında yıllardır beklediğimiz ve savunduğumuz Dezenformasyon Yasası, nihayetinde meclisten geçti. 

Yasada yer alan maddeler özellikle internet gazeteciliği mesleğini icra eden meslektaşlarımız açısından verimli hale getirilirken, yine yasada yer alan bazı maddeler de endişelenmemize sebep olmuştur.

Şöyle ki, yasayla birlikte yanıltıcı haber yapanlara hapis cezası öngörülürken, internet haber siteleri süreli yayın kapsamına girdi. BİK tarafından şartları belirlenecek internet haber sitelerinin, 5187 sayılı Basın Kanunu'nda yapılan değişiklik ile süreli yayın sayılarak resmi ilan ve reklam alabilmelerinin önü açıldı.

Seçmen listeleri için son iki gün! Seçmen listeleri için son iki gün!

Bu maddelerin yanı sıra tartışmaların odağı olan 29’uncu maddede yer alan ‘halkın yanıltıcı bilgiye alenen yayma suçu" kapsamında suçu işleyenler için 1 ila 3 yıl arası hapis cezası istenebilecek. 

Mesleki ahlak olarak yalan, yanıltıcı, asılsız haber yapanların elbette her zaman karşısında olacağımızın bilinmesini isteriz.

Ancak sırf halk arasında endişe, korku veya panik yarattığı gerekçesiyle meslektaşımızın, doğru olan bir haberden dolayı cezaevine atılmasına ya da cezalandırılmasına da karşıyız

KOGACE YÖNETİM KURULU