26 Şubat 1992 tarihinde, Karabağ savaşı sırasında Ermenistan askerleri tarafından Hocalı kasabasına saldırılmış ve çok sayıda kişi hayatını kaybetmişti. Azeri resmi kaynaklarına göre, 83 çocuk, 106 kadın ve 70’ten fazla yaşlı dahil olmak üzere toplam 613 kişi öldürülmüş ve büyük soykırım gerçekleşmişti. 487 kişinin ağır yaralandığı katliamda, bin 275 kişi rehin alınmış ve 150 kişi ise kaybolmuştu.

STK’LAR DESTEKLEDİ

‘SEÇSİS’ ve ‘SSPS’ işleyişi hakkında genelge ‘SEÇSİS’ ve ‘SSPS’ işleyişi hakkında genelge

Karabağ Azerbaycan Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Güneş Şahin’in ev sahipliğinde düzenlenen konferansa, dernek yöneticileri; Sevda Erçelik, İlknur Men ve Behruz Bağırsoy, Diaspora Bakanlığı Kiamp Karabakh is Azerbaijan Milli Platformu’nun Türkiye Genel Koordinatörü ve Karabağ Azerbaycan’dır Koordine Etme Derneği Başkanı ve Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Başkanlığına bağlı STK’ya devlet desteği konsey üyesi olan Dr. Elvin Abdurahmanlı destek verdi.

BÜYÜK İLGİ GÖSTERİLDİ

31 sene önce Azerbaycan’ın Hocalı şehrinde Ermeniler tarafından acımasızca düzenlenen soykırımının anım günü dolayısıyla düzenlenen konferansa büyük ilgi gösterildi. Emekli Askerlerin ve Gazilerin Aydınlatma Kamu Birliği Genel Başkanı Emin Hesenli, Azerbaycan Haber Ajansı Türkiye Redaktör Başkanı Sabina hanım, Anadolu Aydınlar Ocağı Genel Başkanı ve Türkiye Azerbaycan Candaşlık Stratejik Platformu Kurucu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Öztek, gazeteci-yazar Hüsamettin Taşdemir, Bursa Cumhuriyet Savcısı Muhammed Zeki Bayraktar, yazar Aytaç Yıldız Bozkurt, Aydınlar Ocağı eski Başkanı Ahsen Okyar, Dr. Ersoy Kandemir, Osmanlı Teşkilatı Kocaeli İl Başkanı Şahin Kutlu, Elazığlılar Derneği Başkanı Feti Kapan ve yönetimi ile Azerbaycanlı öğrenciler katıldı.

FB_IMG_1677450033183

FB_IMG_1677449991964