Kocaeli'de kentin su ihtiyacının büyük bölümünü karşılayan Yuvacık Barajı’ndaki su seviyesi yüzde 20’lere düşerken

Kocaeli’nin su ihtiyacını karşılayan bir diğer baraj olan Namazgah Barajı’ndaki su seviyesi yüzde 50’nin üzerinde.

Kocaeli'nin içme suyunu karşılayan ve Başiskele’de bulunan 51 milyon metreküp kapasiteli Yuvacık Barajı'nda su seviyesindeki doluluk oranı yüzde 22’yi gördü. Barajda 11 milyon 140 bin metreküp su bulunuyor. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın Yuvacık Barajı'nın su seviyesiyle ilgili olarak, "Barajımızda şu anda 45 gün yetecek kadar su var." dedi.

Bakanlık duyurdu: Ürünlerin üzerinde artık bunlar yazılmayacak! Bakanlık duyurdu: Ürünlerin üzerinde artık bunlar yazılmayacak!

NAMAZGAH BARAJI YÜZDE 50'NİN ÜZERİNDE

Kocaeli’nin su ihtiyacını karşılayan bir diğer baraj olan ve Kandıra ilçesinde bulunan Namazgah Barajı’ndaki doluluk oranı yüzde 57’yi görürken 12 milyon 820 bin metreküp su bulunuyor.

Karamürsel Ereğli’deki balıklandırma programında Yuvacık Barajındaki su miktarı bilgisini veren Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, “Şu anda yağışlar istediğimiz düzeyde değil. Barajlarımızda su az ancak bunu Sapanca Gölünden karşılayabiliriz” dedi.

‘SAPANCA’DAN ALABİLİRİZ’

Başkan Büyükakın açıklamasının devamında “ Daha az atık çıkarmak yeniden kullanmak ve dönüştürmek başlıkları altında çalışmamız gerekiyor. 1,5 derecelik ısınma limitini aşarsak çok daha büyük iklim olayları ile karşılaşacağız. Afetlerin sıklığında artış yağış rejiminde değişiklik var. Barajımızda şu anda 45 gün yetecek kadar su var. Endişe etmeyin Sapanca Gölünden su taşımamız mümkün. Sapanca Gölü de kurursa ne yapacağız? Yağışlar istediğimiz şartlarda yağmazsa ya da felaketlere yol açacak şekilde yaparsa ney yapacağız? Hiçbir şehrin altyapısı 40-50 kilogramın üzerinde gelen ani yağışları kaldıramaz. Kendimiz için bir şeyler yapmamız lazım. İnsanoğlu olarak kullanabileceğimizden fazlasını kullanıyoruz “dedi.