Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi bulut göreve geldiği 4 yılı değerlendirerek gelecek seçim hakkında açıklama yaptı.

Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, bugün KOTO’da basın toplantısı düzenledi. Bulut, görev süresi boyunca yapılan çalışmaları aktararak yeni seçim dönemi hedeflerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bulut şu ifadelere yer verdi:

Mart 2022’de küresel salgın ilan edildi. Salgın nedeniyle bizim faaliyetlerimizde etkilendi ve 2 sene ara verildi diyebiliriz. 4 yıllık görev süremizde 2 bin 36 Organizasyonun içinde yer aldık. 47 farklı programda bakan, milletvekili ve üst düzey devlet yetkilisini üyelerimizle buluşturduk. Kocaeli iş dünyamızın talep ettiği 70 düzenlemenin hayata geçirilmesine öncülük ettik. Kenti üyelerimizle buluşturduk. 112 ortak akıl toplantısı düzenledik. 2 bin 122 üyemize, oda bütçesinden katkı sağlayarak toplamda 168 milyon 715 bin TL Nefes Kredisi hacmi oluşturduk. CO-Matching İkili İş görüşmeleri etkinliği ile toplam; 636 Üyemizi 41 farklı ülkeden 504 yabancı iş insanıyla aynı masada buluşturduk. Bin 690 iş görüşmesine aracılık ettik. KOTO’yu, A Sınıfı Oda kategorisine çıkardık. Ticaret Odaları arasında en yüksek denetim puanı alan 2. Oda olduk. 4 yıl öncesinde komite sayısını çıkaracağımızı söylemiştik. Komite sayımızı 25’e çıkardık.

KOCAELİ MARKALAR ZİRVESİ DÜZENLEDİK

Üyelerimizin iş yerlerini ziyaret ederek devletimizin teşviklerini anlattık. 8 bin üyemizi ziyaret ettik. Masa başında değil işimizin başında olmaya çalıştık. 2018 yılında ihracat projesi başlattık. Türkiye’de ihracat projesi başlatan ilk odalardan biri olduk. 24 ayrı ülke bilgilendirme toplantısı düzenledik. Daha önce ihracat yapmayan iş yerlerine eğitim verdik. Kocaeli markalar zirvesi düzenledik. Kocaeli markaların tanınmasına ayrıcalık ettik. Ticaret odasının müze çalışmalarında yer tahsisi çalışmalarımız devam ediyor. Daha sonuç alamadık ama çalışıyoruz. 62 eğitim verdik ve 1690 kişi fayda sağladı. Üyelerimizin dünyaya açılan kapısı olan CO-Matching İkili İş görüşmeleri etkinliği düzenledik. Gelenekselleşen 5 ayrı iş görüşmesi etkinliğinde 636 Üyemizi 41 farklı ülkeden 504 yabancı iş insanıyla aynı masada buluşturduk. Bin 690 iş görüşmesi gerçekleşmesine aracılık ettik. Bir elimizi hep dış pazarların üzerinde tuttuk 4 yılda 16 ülkeye iş programı gerçekleştirdik. Yabancı ülkelerin büyükelçilikleri, konsolosluklar, ticari ataşeleri ve yurt dışındaki odalarla iletişimimizi hep güçlü tuttuk, 75 bağlantı kurduk.

necmi bulut-5

KIZ KARDEŞİM PROJESİ'NDE YER ALDIK

Yabancı yatırımcıları ilimize çekmek amacıyla özel programlar düzenledik. Tüm bu çabalar sonunda; Kocaeli genelinde ihracat rakamlarının son 4 yılda yüzde 34,6 oranında artış göstermesine bu vesileyle katkı sunduk. KOTO olarak Amsterdam Sağlık Turizmi Fuarı’na katıldık, Bosna Hersek Sağlık Turizmi Fuarı’nda stant açtık. USKAF- Ulusal Sağlıkta Kalite Forumları’nın Kocaeli’de ilk kez düzenlenmesine paydaşlık ediyoruz. 23- 24 Eylül 2022 tarihlerinde düzenlenecek olan organizasyonumuzla birlikte Kocaeli’yi uluslararası sağlık turizminde de önemli bir noktaya taşımayı hedefliyoruz. Odamız Kadın Girişimciler Kurulu’nun çalışmalarının daha etkin olması için destek verdik, TOBB Kocaeli Kadın Girişimciler Kurulu tarafından hayata geçirilen ‘Sanayide Kadın Eli Projesi’nin yürütücüleri arasında yer aldık. Okulumuzu da bu projeye dahil ettik. Kadın ve öğrencilerin üretimde yer almasına vesile olduk. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimizin yürütücüsü olduğu Kız Kardeşim Projesi’nde yer aldık. İlimizde Kadın Kooperatiflerinin kurulmasına destek olduk.

ŞEHRİMİZİN SORUNLARINI GÜNDEME GETİRDİK

Ekonomi şuraları, ticaret odaları istişare toplantıları, sektör meclisleri ve odalar müşterek toplantıları başta olmak üzere bakanlıklar ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin düzenlediği 97 toplantıya katılım sağladık. Şehrimiz ve üyelerimizin sorunlarını gündeme getirdik. Üyelerimizden gelen görüş ve önerilerle hazırladığımız 46 raporu TOBB başta olmak üzere ilgili bakanlıklar ve genel müdürlükler ile paylaştık, takipçisi olduk. 22 meslek komitemiz 4 yılda toplam 1192 olağan toplantı, 84 sektörel istişare toplantısı, 31 eş meslek komite toplantısı gerçekleştirdi. Yönetim kuruluna sunulan 1442 görüş ve öneri ile çalışmalarımıza ışık tuttu.

GÖREVİMİZİN BAŞINDAYDIK

Covid’19’un küresel pandemi ilan edilmesinin hemen akabinde ‘sağlık’la birlikte ‘iktisadi mücadeleye’ dikkat çektik. Ekonomi tedbirlerinin ivedilikle alınması çağrısında bulunduk. Alınması gereken önlemlerin detaylıca anlatıldığı tedbir paketi açıkladık. Üyelerimizin pandemi kaynaklı mağduriyetlerini en kısa yoldan Odamıza iletebilmelerini sağlamak amacıyla, Destek Masası oluşturduk. Destek masamıza gelen 568 talep için girişimde bulunduk. Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu gün ve saatlerde, ticaretin durmasına izin vermeyerek odamıza gelen talepler doğrultusunda 230 adet çalışma izin belgesi düzenledik. 135 adet servis araç kartı hazırladık.

Meşhur cildiyeci Dr. Mustafa Kolaylı vefat etti! Meşhur cildiyeci Dr. Mustafa Kolaylı vefat etti!

FİNANSMANA ERİŞİME ARACILIK ETTİK

Pandemi öncesi ve sonrasında KOBİ Destek/Nefes Kredisi’nin çıkarılması için en çok gayret sarf eden odalardan biri olduk. 2 bin 122 üyemize, oda bütçesinden katkı sağlayarak/ bankaların da destekleriyle toplamda 168 milyon 715 bin TL kredi kullandırdık.

KONGRE VE FUAR KENTİ KOCAELİ

Uluslararası düzeyde fuarları şehrimizde düzenleyebilmek için Kocaeli Büyükşehir Belediyemiz ve diğer 3 odamızla işbirliği yaparak, Kocaeli Fuarcılık AŞ’nin kurulmasına öncülük ettik. KOTO olarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik, İş Bankası işbirliğiyle KOTO Kart’ı kentimiz iş dünyasına kazandırdık. Oda üyelerimizin birbirilerinden alışveriş yaparken indirim ve avantajlar sağlayan KOTO Kart, pos cihazı kullanan üye işyerlerine de kazandırdı.

KOCAELİSPOR’UN HER ANLAMDA YANINDAYDIK

Kentimizin marka değeri Kocaelispor’umuzun maddi ve manevi her anlamda yanındaydık. Başta ekonomi olmak üzere kente dair tüm projelerde Kocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, kaymakamlıklar, ilçe belediyeleri ile uyumlu çalışma ortamı oluşturarak, kente üst düzey katkı sunduk” dedi.
 

SEÇİM 8 EKİM'DE

Bulut seçimler öncesinde açıklama yaptı. Bulut, “Oda seçimleri 4 yılda bir yapılıyor. Bizim nisan ayında 4 yılımız doldu. Ama kanuna göre odalar seçimlerini ekim ayında yapıyor. Kanun böyle olduğu için seçim ekim ayına geçti. Seçim 8 Ekim’de gerçekleşecek. Pandemi nedeniyle biz ekip olarak saha çalışmalarını çok uzun tutmak istemedik. Kocaeli Ticaret Odasının 16 bin üyesi var. Herkesin gönlünde bir aslan yatabilir. Yalnız kalmanın bedelini de görüyorsunuz. Hiçbir yöneticimiz burada değil” dedi.

EKİBİMİ BAŞARILI BULUYORUM

Kendinizi başarılı buluyor musunuz sorusuna yanıt veren Bulut “Kendimi başarılı buluyorum diyemem. Çünkü bu projeleri tek başıma değil ekibimle yapıyorum. Ekibimi başarılı buluyorum” dedi.

Üyeler ekonomik sıkıntı yaşıyor mu sorusuna yanıt veren Bulut; “Sıkıntı yaşamıyor desek olmaz. Ama geçmişte nefes kredisini gündeme getirmiştik. Sadece kredi ile yardım etmiyoruz. Kredi konusunda bankalara gidip yardımcı olan arkadaşlarımız oluyor. Ama sıkıntı var dediğiniz gibi. Ancak üretimde sıkıntımız yok” dedi.
Ayrıca Bulut, “Seçim süreci ile ilgili bizim kimseye engel olma gibi bir durumumuz olmadı. Hazır olan bir ekibin içindeyim. Hazırmış gibi görünebilirim çünkü seçilmiş bir ekibiz.

4afa6765-2725-4b0f-9af7-ae3e4f9d1a98