Kocaeli Ticaret Odası, Kocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi ve Sağlıkta Kalite İçin İnovasyon Derneği'nin

birlikte hayata geçireceği ‘USKAF 7- SağlıkTurizmi Ve Uluslararası Sağlık Hizmetleri Forumları’nın tanıtımı gerçekleştirildi.

İlimizde sağlık turizminin gelişmesi için Kocaeli Ticaret Odası, Kocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi ve Sağlıkta Kalite İçin İnovasyon Derneği'nin işbirliğiyle 23- 24 Eylül tarihlerinde düzenlenecek olan ‘USKAF 7- SağlıkTurizmi Ve Uluslararası Sağlık Hizmetleri Forumları’nın tanıtım toplantısı Kocaeli Ticaret Odası hizmet binasında gerçekleştirildi. Programa Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Hasan Aydınlık, Kocaeli İl Sağlık Müdürü Yüksel Pehlevan, Kocaeli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hüseyin Gezer, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Dr. Ebubekir Ardıç, USKAF Kongre Başkanı ve SAKİD Başkanı Prof. Dr. Zafer Cantürk,Kocaeli İl Kültür ve Turizm Müdürü Fatih Taşdelen ve basın mensupları katıldı.

"KOCAELİ İÇİN BİR AÇILIM OLACAK"

Programda İlk olarak konuşan USKAF Kongre Başkanı ve SAKİD Başkanı Prof. Dr. Zafer Cantürk federasyonlarının kuruluş amacından bahsederek şunları söyledi: Akademik bir şeyler yapmayı düşündüğümüz için bu kurumu kurduk. Bugüne kadar 6 tane forum düzenledik. Daha önce ulusal sağlıkta kalite endüstrinden sağlıkta gelecek temalarına kadar forumlar düzenlemiştik. Ticaret odası ile bir araya gelerek birlikte bir şey yapabilir miyiz diye sorunca Kocaeli Büyükşehir Belediyesi destekleri ile böyle bir şey yapabileceğimizi gördük. Sağlık Müdürlüğü ve turizm il müdürlüğü ile vali beye durumu arz edince vali bey durumu benimsedi. 23 24 Eylülde Kongre Merkezinde 2 günlük çok kıymetli kişilerin katılacağı bir toplantı yapacağız. Kocaeli için bir açılım olacak. Çünkü Kocaeli çok önemli bir noktada. Var olan hastane potansiyeli ile olur. Ama daha fazla potansiyel var. Avrupa'da her yıl çok sayıda yaşlı vatandaşlar başka ülkelere gönderiliyor ve sağlık turizmi kazandırılıyor.

"BU PARALARI İLİMİZE GETİREBİLİRİZ"

Ardından konuşan KOTO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hüseyin Gezer "Bize geldiğinde heyecanlandık. Kocaeli'deki hastaneler pastadan yeterince pay alamıyordu. Her turizm yönüyle kapsamlı bir toplantı yapacağız. Geçen yılki verilere göre 1 milyar sağlık turizminden gelir elde edilmiş. Sağlık tesislerimiz Avrupa'dan daha fazla hizmet sunacak durumda. Nitelikli ilimize katkı sağlayacak Avrupa Birliği ödemeler yapıyor. Bu paraları ilimize getirebiliriz. Önemli olan nitelikli turist getirmek. Biz koto olarak bu çalışmaları anlamlı buluyoruz.

"İLİMİZ BUNA HAZIR"

Teknoloji inanılmaz hızla ilerliyor. Bu kongrede yine bu konuları işleyeceğiz. Hollanda dan sosyal hizmet uzmanı konuğumuz var. İlimizde yaşlı turizmi yatırımı yapılması için de çalışmalar sürüyor. Uluslararası kalitede hizmet verirseniz ortada bir sorun kalmıyor aslında. Bu konuda yatırımcı arkadaşlar var. İlimizde buna hazır. " şeklinde konuştu.

"HER OLUŞUMDA OLUYORUZ"

Özel okul şikayetleri son bir ayda yüzde 164 arttı Özel okul şikayetleri son bir ayda yüzde 164 arttı

Daha sonra söz alan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Aydınlık ise
"2021 yılında yapılan turizm Master planına ilişkin bir şura olmuştu. Alt başlıklarından biri sağlık turizmi idi. İlimizin tarihi sporu doğası konaklama kapasitesi beraber değerlendirildiğinde büyük bir potansiyel görüyoruz. Benim önemsediğim USKAF altında yapılması. Sağlık gibi hizmet alan ve veren arasındaki durumlarda güven önemli. Biz sağlık turizmini böyle ele alacağız. Büyükşehir belediyesi olarak vizyon çerçevesinde ilimizin sağlık kültür spor tarih kenti olacak her oluşumda oluyoruz. Bunun için de bir şirket kuruldu. İlimizdeki tüm ticaret odaları bu şirketin bir ortağı. Ben bu şirketin bu toplantıda alınacak kararlarla daha etkin hale geleceğini düşünüyorum. İlimiz 30 milyon hinterlanda hizmet veriyor. Uçak ile ise 700 milyonluk bir hinterland söz konusu." ifadelerini kullandı.

"KOCAELİ TURİZMDEN DAHA FAZLA PAY ALMALI"

İl Sağlık Müdürü Yüksel Pehlevan ise programda yaptığı konuşmada "Kocaeli sanayi kenti ama aynı zamanda sağlık turizmi potansiyeli olan bir kent. 18 tane özel 10 tane Kamu hastanesi ve bir tane de araştırma hastanesi olan bir kent. Gerçekten Kocaeli ulaşım ve lojistik açısından iki denize kıyısı olan bir kent. Dolayısıyla turizmden daha fazla pay almalı. Dünya'da örnek gösterilen bir hekim grubumuz var. Kendi vatandaşlarına hizmet verirken uluslararası alanda da sağlık hizmeti verebileceğimizi düşünüyorum. " dedi.

"TURİZM SON 3 YILDA ÇIĞIR AÇTI"

Son olarak konuşan Turizm il müdürü Fatih Taşdelen de "Kocaeli maalesef bir sanayi kenti olarak tanınan bir şehir. Aslında gurur verici bir durum ama şehrimiz turizm kenti olmuş bir şehir. Kocaeli'de yılda 10 milyonun üzerinde yerli ve yabancı turist ağırlıyoruz. Denizimiz doğamız sağlık turizmimiz son 3 yılda çığır açtı. Sağlık turizmi ve diğer turizmler açısından ilimiz ivme kazandı. Bu faaliyetler tanıtım açısından önem arz etmektedir. " dedi.

"KOCAELİ'NİN ÖNEMLİ BİR POTANSİYELİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ"

Ulusal Sağlıkta Kalite Forumları (USKAF) Yöneticisi Murat Ergün yaptığı bilgilendirmede, “Programda Türkiye’nin sağlık Turizmi potansiyelinde yapması gerekenleri hataları konuşurken diğer yandan Kocaeli özelinde daha da nasıl tanıtılır onu konuşacağız. Daha önceki yıllarda yer almış profesyonelleri getireceğiz. Engelli Turizmi açısından Kocaeli’nin önemli bir potansiyeli olduğunu düşünüyoruz. Program 2 gün devam ederken 4 ayrı konuda workshop var. Turizm ve sağlık alanındaki profesyonellerin katılımını önemsiyoruz. Sağlık bilimleri alanındaki tüm başlıkları içeriyor” dedi.

whatsapp-image-2022-09-05-at-120924-2

whatsapp-image-2022-09-05-at-120924