Kraliçe II. Elizabeth'in cenaze töreni bugün dünya liderlerinin de katılımıyla gerçekleşecek. Kraliçe merhum eşi Prens Philip'in yanına defnedilecek.

Kraliçe II. Elizabeth'in naaşı, Windsor Kalesi'nde kocası Prens Philip'in yanına defnedilmeden önce, devlet töreni için yakındaki Westminster Abbey'e taşınacak. Sözkonusu cenaze töreni, dünya liderlerinin de katılımıyla Türkiye saatine göre 13'te başlayacak.

Törenin programı

Buckingham Sarayı 12 saatten fazla sürecek olan törenin planlarını yayınladı. Yayınlanan programa göre Britanya saatine göre yapılacaklar listesi şöyle:

6.30: Kraliçe'nin Westminster Hall'daki tabutunu görmek üzere artık halkın son mensupları kabul edildi ve böylece Kraliçe'nin tabutu başında bekleme süresi sona erdi.

10.44: Kraliçe'nin tabutu Westminster Hall'dan ayrılacak ve Kraliyet Donanması'nın 142 üyesi eşliğinde Westminster Abbey'e doğru sekiz dakikalık bir yolculuk yapacak. Naaşı, Kral III. Charles ve kraliyet ailesi üyeleri tarafından takip edilecek.

2 bin kişi katılacak

11.00: Cenaze töreni başlayacak. Buckingham Sarayı, cenaze törenine kraliyet ailesi üyeleri, yabancı devlet adamları ve İngiliz Milletler Topluluğu ülkelerinden gelen konuklar da dahil olmak üzere yaklaşık 2 bin kişinin katılacağını açıkladı.

Ayin Westminster Baş Papazı David Hoyle tarafından yönetilecektir.

Kutsal metinlerden bölümler, Birleşik Krallık Başbakanı Liz Truss ve İngiliz Milletler Topluluğu Genel Sekreteri Patricia Scotland tarafından okunacak.

Canterbury Başpiskoposu Justin Welby, baş papazın kutsama konuşmasından önce bir vaaz ve takdir konuşması yapacak.

11.55: Tören iki dakikalık saygı duruşuyla sona erecek.

Kalk borusu, ulusal marş ve Kraliçe'nin Kavalcısı tarafından çalınacak bir ağıt, İngiltere saatiyle 12'de sona erecek olan ayini tamamlayacak.

Naaş bir kez daha dolaşacak

12.15: Tören alayı ve Kraliçe'nin tabutu Londra'daki son yolculuğuna başlayacak, The Mall'dan Buckingham Sarayı'na doğru ilerleyecek.

Tören alayının saat 13.00'te Wellington Arch'a varması ve burada Kraliçe'nin tabutunun cenaze arabasına nakledilmesi planlanıyor.

“Vizyonsuzluk Kartepeli turizmcimizi yoğun bakımda entübe hale getirmiş” “Vizyonsuzluk Kartepeli turizmcimizi yoğun bakımda entübe hale getirmiş”

15.00: Cenaze arabası Windsor'a ulaşacak ve St George Şapeli'ne giden korteje katılacak.

Prens Philip'in yanına gömülecek

16.00: St George Şapeli'nde yaklaşık 800 davetlinin katılacağı daha küçük bir cenaze töreni düzenlenecek.

Bu tören sırasında tabut kraliyet mahzenine indirilecek.

19.30: Kral VI. George Anıt Şapeli'nde sadece kraliyet ailesinin katılacağı özel bir cenaze töreni düzenlenecek.

Kraliçe II. Elizabeth daha sonra merhum eşi Prens Philip'in yanına defnedilecek.