Kocaeli Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Mehmet Bostancı, Kurban Bayramı öncesi vatandaşlara uyarılarda bulundu.

9 Temmuz’da başlayacak olan Kurban Bayramı öncesi Kocaeli Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Mehmet Bostancı, kurbanlık hayvanlar ile ilgili uyarılarda bulundu. Bostancı, Kurban Bayramı’nın halk sağlığını ilgilendiren bir organizasyon olduğunu belirterek vatandaşların kurbanlık hayvanlarla ilgili bilgilere TÜKVET uygulaması üzerinden ulaşabileceğini belirtti.

“CİDDİ ÖNLEMLER ALINMALIDIR”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bostancı, “Kurban Bayramı halk sağlığı, hayvan sağlığı, hayvan refahı ve ekonomik boyutları olan bir organizasyondur, böylesine karmaşık ve oldukça kısa bir sürede gerçekleşen organizasyonun sağlıklı ve huzur içerisinde geçmesi için ciddi önlemler alınmalıdır. Hayvanların nakledilmesi ve kesilmesi, gerekli tedbirler alınmadığı ve gerekli alt yapı oluşturulmadığı takdirde, insan sağlığı, hayvan sağlığı ve çevre ile ilgili önemli sorunları da beraberinde getirmektedir.

HAYVANIN SAĞLIKLI OLMASI ÖNEMLİDİR

İnsanlarda görülen hastalıkların yüzde 60’ı hayvan kökenlidir. Bunun yanında, insan sağlığı açısından gıdaların ortaya koyduğu riskin de yüzde 90’ı hayvansal kökenli gıdalardan kaynaklanmaktadır. Hayvan ve hayvansal ürünlerden gelebilecek bu tehlikelerin azaltılması veya ortadan kaldırılması açısından, kesilen hayvanın sağlıklı olması önemlidir. Kurbanlık hayvanlar, hayvan pazarları, hayvan borsaları veya Kurban Hizmetleri Komisyonu´nca belirlenen kurbanlık satış yerlerinden veya doğrudan hayvancılık işletmesinden alınmalıdır. Buraların dışındaki yerlerden kurban alınmamalıdır.

HAYVANIN DURUMU NASIL OLMALI?

Kurbanlıkların gebe olmaması ve büyükbaş hayvanların 2 yaşından, küçükbaş hayvanların ise 1 yaşından küçük olmaması gerekmektedir. Hayvanın besi durumu iyi olmalı, yeni doğum yapmış olmamalı, tüyleri karışık ve mat olmamalı, pis kokulu ishal ve burun akıntısı olmamalı, çevreye karşı aşırı tepkili veya duyarsız olmamalı, iştahının iyi olması, yem ve suyu yemesi gerekmekte, topallık olmamalıdır. Aşırı zayıf olmamalıdır. Üretimin devamlılığı açısından dişi damızlık hayvan kesimi tercih edilmemelidir.

TÜRKVET UYGULAMASI

“Millet Bahçesi’ne deprem toplanma merkezi yapılsın!” “Millet Bahçesi’ne deprem toplanma merkezi yapılsın!”

Büyükbaş hayvanlarda hayvanın tarım ve orman bakanlığı bünyesinde olduğunu gösteren küpe, pasaport, veteriner hekim tarafından muayene edildiğini gösteren sevk raporu hayvanın sağlıklı olduğunu, bulaşıcı hastalıklardan ari olduğunu, her türlü aşısının yapılmış olduğunu gösterir. Küçükbaş hayvanlarda kulak küpeleri, pasaportları ve sevk raporları aranmalıdır” ifadelerini kullandı. Hayvanlara ait bilgilerin görülebildiği uygulamadan bahseden Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından oluşturulan ‘’TÜRKVET’’ aplikasyon uygulaması sayesinde hayvanın kulak küpe numarası ile hayvana ait ırk, yaş, cinsiyet, sahibi, uygulanan koruyucu aşılar vs gibi bilgilere ulaşabilirler” ifadelerini kullandı.