Ticaret Bakanı Mehmet Muş, ‘Martı’ adlı elektrikli scooter firması hakkındaki ‘gümrük kaçakçılığı’ iddialarının ardından soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Muş, firmanın CEO'su Oğuz Alper Öktem ile AKP Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç’in kızının nikahında şahitlik yapmıştı.

Martı ile ilgili iddialar, dün Sözcü yazarı Saygı Öztürk’ün yazısı ile gündeme geldi. Öztürk, “Ticaret Bakanı bu sorulara cevap verecek mi?” başlıklı yazısında, Martı şirketiyle ilgili bir ihbar mektubunun CHP genel merkezine geldiğini söyledi.

'İddia konusu; Martı İleri Teknoloji Anonim Şirketi'nin gümrük kaçakçılığı, kredi kartı bilgilerinin Kişisel Verileri Koruma Kanunu'na aykırı bir biçimde paylaştığıydı' diyen öztürk, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bu ihbar üzerine CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat ve Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül’ü konuyu araştırmak üzere görevlendirdiğini aktardı.

“İki milletvekilinin araştırmasında kritik olan bölümlerden birisi, şirket sahibinin kayınpederinin AKP milletvekili olması ve aynı zamanda önemli bir görevde bulunması. İkincisi ise iş insanın nikah şahitleri arasında, gümrüklerin bağlı olduğu Ticaret Bakanı Mehmet Muş'un da bulunması” diyen Öztürk, “Söz konusu şirketle ilgili Ticaret Bakanlığı'na gelen ihbardan milletvekillerinin duyumu var. Ama, bu dosyanın kayınpederin devreye girmesiyle kapatılacağı endişesi de var. Milletvekilleri Mahir Polat ve Süleyman Bülbül, Ticaret Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı'na 6 Nisan 2022'de suç duyurusunda bulundu” ifadelerini kullandı.

Devletin vergi kaybı 1.5 milyon dolar

Öztürk, milletvekilleri Bülbül ve Polat’ın, şunları söylediğini belirtti:

“İki firmanın Çin'deki aynı firmadan aynı bedellerle aynı model scooter ithal etmesi, kuruluş yerlerinin İstanbul'da aynı ilçe de, ABD'de de aynı kentte olması hayatın doğal akışına terstir. Scooterin gümrükte ödenen KDV dahil gümrük yükünün yüzde 53.14 olduğu hesaba katılırsa, bir yılda yapılan scooter ithalatında Devletin vergi kaybının yaklaşık 1.5 milyon dolar olduğu tespit edildi. Cezalarıyla birlikte 10 milyon dolara yaklaşan bir vergi kaybından söz ediyoruz. Vergi kaçırmak amacıyla kıymetler düşük beyan ediliyor.”

Saygı Öztürk ayrıca, iki vekilin, kredi kartı bilgilerinin başkalarına satılıp satılmadığının tespiti için de Ticaret Bakanlığı’na başvurduğunu belirtti.

Varlık Barışı'nda başvuru süresi yine uzatıldı Varlık Barışı'nda başvuru süresi yine uzatıldı

MUŞ'TAN AÇIKLAMA GELDİ

Firma hakkında 13 Ocak 2022’de soruşturma başlatıldığını bildiren Muş, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Köşe yazınızda bahsi geçen konularla ilgili inceleme ve soruşturma süreçleri CHP'li iki milletvekilinin Rehberlik ve Teftiş Kurulu Başkanlığımıza yaptığı başvurulardan yaklaşık üç ay önce 13 Ocak 2022 tarihinde bakan olarak bizzat kendi imzaladığım onay yazısıyla başlatılmış ve konuyla ilgili üç ticaret müfettişi görevlendirilmiştir.

6 Nisan 2022 tarihinde aynı hususları ihtiva eden CHP'li milletvekillerinin dilekçeleri de gecikmeksizin ilgili müfettişlere gönderilmiştir. Müfettişlerce yapılan çok yönlü inceleme devam etmektedir. Bakanlığımızca konunun üzerinde hassasiyetle durulmaktadır. Müfettişlerimizin, ithalatla ilgili konularda tarife, kıymet ve menşeye ilişkin her daim geriye doğru inceleme yaptığı hususu gözden kaçmamalıdır.”

MARTI 2020'DEN BU YANA KOCAELİ'DE

Bilindiği gibi Martı Kocaeli’de 2020 yılından itibaren faaliyette.

2020 yılında Kocaeli’de Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Martı’nın İzmitli kurucusu Oğuz Alper Ökten ve belediye yetkililerinin katılımıyla yapılan lansmanının ardından kullanımına başlanan Martı hakkında Büyükakın, “İzmitli  bir girişimcinin Kocaeli’de böyle bir uygulamaya girmesinden mutluyum. Üretimi burada yapacak. Mikromobilite yani kişilerin kendi hareketi sağlayan bir kavram var. Dünyada bu şekilde çok fazla araç var. Büyük metropollerde mikromobilite araçları çok sık kullanılıyor” ifadelerine yer vermişti.

“KOCAELİ’DE DAHA FAZLA OLACAĞIZ”

Martı’nın CEO’su Oğuz Alper Ökten ise lansmanda, “Martı hem çevreye hem de trafiğe faydası olan bir araç. Ulaşımda bizim faaliyete geçirdiğimiz için aslında gurur duymamız gereken bir araç. Ben İzmitliyim. İzmit’te olmaktan da çok mutluyum.  Kocaelispor'a sponsor olmaktan dolayı da çok mutluyum. Artık Kocaeli’de daha fazla olacağız” şeklinde konuşmuştu.

martı