İlimizin önemli sivil toplum kuruluşlarından olan KYÖD- Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği’nin 16. olağan genel kurulu bugün gerçekleştirildi.

KYÖD’ün 16. Olağan genel kurulu KYÖD binasında yapıldı.

Genel kurula İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Dilek Yalçın, AB eski Bakanı Ali Haydar Konca ve eşi Naciye Konca, İzmit Belediyesi Koordinatörü Eray Bodur, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, CHP İzmit belediye Meclis Üyesi ve KYÖD eski Başkanı Hakan Tanta, TMMOB İKK Kocaeli Şube Sekreteri Murat Kürekçi, MMO Kocaeli Şube Başkanı Mehmet Ali Elma, Eğitim İl Şube Başkanı Sabri Mutlu, Vatan Partisi İl başkanı Yalçın Arslan, ADD Kocaeli Şube Başkanı Taylan Bingöl, GKD Başkanı Sinem Uçan, Alevi Kültür Dernekleri Şube Başkanı Birol Sağlam, CHP İl eski Başkanı Cengiz Sarıbay, Kocaeli Çukurovalılar Derneği Başkanı Erdoğan Davut, Baro eski Başkanı Fahri Örengül, KYÖD üyeleri katıldı.

Onur üyelikleriyle yaklaşık 500 üyesi bulunan KYÖD’ün genel kurulunda 389 üye oy kullanma hakkına sahipti.

Yapılan oy sayımında: 108 beyaz 95 mavi ve 1 boş oyla Uğur Saral yeni dönemin başkanı seçilmiş oldu.

YENİ BAŞKAN UĞUR SARAL'IN OYLAMA ÖNCESİ YAPTIĞI KONUŞMA:

Uğur Saral, “Önemli olan burada olmak, çünkü burada olup başkan adayı olarak sizlere seslenmek benim için onurların en büyüğü. KYÖD Atatürk’ün gösterdiği çağdaş dünyaya emin adımlarla yürümeye katkı sağlar. 75 yıldır hala güçlü bir şekilde ayakta duran KYÖD’ün öncelikli nedenlerinden bazıları da budur. Bunlar bizim yol haritamızı belirlemektedir. Kuşkusuz akıl ve bilim KYÖD’ün bugünkü gücünün öncelikli sebeplerinden olmuştur. Aksi durumda durağanlık insanlığın olduğu gibi sivil toplum örgütlerinin de sonudur. Akla ve bilime sarılmanın tüm proje ve yaklaşımlardan daha önemli olduğuna inanıyorum” şeklinde konuştu.

KYÖD’E SİYASET SOKACAĞIZ

Açıklamalarını sürdüren Başkan adayı Saral, “Son dönemlerde KYÖD ve siyaset ilişkisi konuşuluyor. Kurucu değerlerimizin kimileri için siyaset kabul edildiği bit dönemde kimse kusura bakmasın biz KYÖD’e siyaset sokacağız. KYÖD2ün özgül ağırlığını unutmadan bunu yapacağız. Suya sabuna dokunmayan demokrasi ayaklar alın alınmış, ülke yangın yeriyken kimse sus pus olmamızı beklemesin. Gerektiğinde sahaya inen akademik özgürlükler durdurulurken buna dur diyen demokrasi, özgürlüklerimize yaşam tarzımıza müdahale edildiğnde bunlara bir çift sözü olan bir KYÖD hedefliyoruz. KYÖD’ün şanlı geçmişine ve onurlu geleceğine yakışan da budur. Değerli başkanımıza Didem turan öncülüğünde çok güzel işler yaptık. Birlikte çalışmaktan onur duyduğum İlbeyi Kılavuz ve arkadaşlarına başarılar diliyorum” dedi.

BORCU BİTİRECEĞİZ

Saral son olarak “Derneğimizin çıtasını daha yukarılara taşımak için deneğimize taze kanlar kazandırmak KYÖD’e yakışan projelere imza atmak için KYÖD’e emek vermiş tüm büyüklerimi KYÖD’e davet etmek için çok değerli arkadaşlarımla karşınızdayız. KYÖD’ün kolektif gücünü artırmak istiyoruz. KYÖD bir mimar mühendis odasıdır KYÖD bir barodur KÖYD bir eğitim sendikasıdır. Dolayısıyla akademik odalar birliğini çok daha geniş bir çerçeveye oturtacağız. Söz veriyoruz yolunu Atatürk’ün aydınlattığı daha çok gence ulaşacağız, güçlü bir KYÖD olacak. KYÖD sesi az çıkanların yanında olacak, önceki dönemlerden kalan projelerimiz deva edecek ve etkin bir KYÖD olacak. 2 yıl sonra burada genle kurul yapılırken KYÖD’ün borç hanesinde sıfır yazacak” diye konuştu.

UĞUR SARAL YÖNETİMİ

YÖNETİM KURULU ASİL

1-Uğur Saral

2-Umur Alkan Akbacak

3-Fahriye Ece Arslankaya

Hakan Çakar AKP'yi topa tuttu: "MECLİS ÜYENİZİN EŞİ BÜYÜKŞEHİRE İŞ YAPIYOR!" Hakan Çakar AKP'yi topa tuttu: "MECLİS ÜYENİZİN EŞİ BÜYÜKŞEHİRE İŞ YAPIYOR!"

4-Olgu İncedere

5-Görken Kızıltaş

6-Mehveş Özocak

7-Hülya Güreli Yolcubal

8-Adnan Sancak

9-Yağmur Soysal

DENETİM KURULU ASİL

1-Demet Arslanbaş

2-Cemil Çetin

3-Hakan Yılmaz

DİSİPLİN KURULU ASİL

1-Şerif Ünan

2-Didem Turan

3-Semra Başlak

4-Özer Altan

5-Ufuk Saka