Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) maçlara girişte aşı takvimini takip eden 180 günü doldurmuş olan kişilerin bilet alıp statlara girebilmesi için hatırlatma dozlarını yaptırmaları gerektiğine ilişkin açıklama yayımladı

Omicron varyantındaki tırmanışa dikkat çeken açıklamada "Tüm dünyada, özellikle de Avrupa'da COVID-19 vaka sayılarını hızla yükselten Omicron varyantı ülkemizde de etkili olmaya başlamıştır. Sağlık Bakanlığımızın, bizzat Sayın Bakanımızın ifadeleri ile önümüzdeki günlere dair beklentisi vaka sayılarının hızla artacağı yönündedir. O nedenle aşılanma ve uygun takvimle destek dozlarının (3 veya 4. dozlar) yapılması daha büyük önem taşımaktadır" ifadeleri yer aldı.

14 günlük bağışıklık süresi aranmayacak

Aşı takvimi biten ve 180 günü tamamlayan kişilerin maçlara alınmayacağını belirten açıklama şöyle devam etti:

"Bilindiği üzere karşılaşmalara seyirci olarak sadece aşı takvimini (T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından sağlanan aşılardan iki doz aşı olmak ya da Kovid-19 hastalığını geçirmiş olup, T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından sağlanan aşılardan bir doz aşı olmak) tamamlamış olan kişiler veya Kovid-19 hastalığını geçirip üzerinden 180 gün geçmemiş olan kişiler katılım sağlayabilmektedir. Aşı takviminin tamamlanmasını takip eden 180 günü doldurmuş olan kişilerin kombine veya bilet almak sureti ile karşılaşmalara girebilmesi için hatırlatma aşılarını olmaları gerekmektedir. 180 günlük süreyi tamamlamış olmasına rağmen hatırlatma aşılarını olmayanların müsabakalara katılmaları mümkün olmayacaktır. 3. aşılarını veya daha sonraki aşılarını yaptırmış olan kişiler için 14 günlük bağışıklık süresi aranmayacaktır."