Bugün İzmit Belediyesi toplantı salonunda basın mensupları aracılığıyla kente seslenen İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, mahalle ölçeğinde yapılacak çalışmalardan, afet dönemi kardeş belediyeciliğe kadar önemli açıklamalarda bulundu. “Deprem öncesi, sırası ve sonrasında oluşacak eylem planlarımızı mahalle ölçeklerinde yapmak istiyoruz” diyen Başkan Hürriyet, “Bunu da coğrafi bilgi sistemleri kullanarak yapacağız. Şu anda bütün belediyeler deprem bölgesinde görev yapıyor. İlk zamanlarda kenti bilmediğimiz için zorlandık. İlk aşevimizi kurarken yer tespiti yapmak iki günümüzü aldı” dedi. 

“AKUT İLE ÇALIŞACAĞIZ”

“Biz kardeş belediyecilik sistemi ile ilgili adım attık. Afetler için kardeş belediyelerimiz ile bir araya geleceğiz” diyen Hürriyet şöyle devam etti: “Özellikle birbirimizin bölgelerini tanımak, olası bir depremde karar verip görev alacak kardeş belediyecilik sistemini hayata geçiriyoruz. Bu konuda bir çalışma başlatıyoruz. Mahallelerde gönüllülerin eğitimi için çalışmalar da yapacağız. Bunu da biz AKUT geleneği ile yapmak istiyoruz. Bu konuda Nasuh Mahruki ile de bir görüşme yaptık. Seve seve yardımcı olacağını söyledi. İzmit özelinde böyle bir afet yönetim çalışmasını kendisi ile yapacağız. 

İSTANBUL DEPREMİNDE LOJİSTİK ÜS OLABİLİRİZ

Olası bir İstanbul depreminde biz etkilenmezsek, burası lojistik bir üst olacak. Trafiğin aksamaması için bu planın üstüne kafa yorulmalı. Ya da tam tersi ihtimaller içinde çalışılmalı. İzmit kent merkezinin gecikmiş bir dönüşümü var. Şu anda 8-9 katlı olan binaların aslında 3-4 katlı olması lazım. Buranın kent merkezi ayrıca ele alınmalı.

“AŞEVİNİ İYİ Kİ KURMUŞUZ”

6 Şubat tarihi öncesi ve sonrası psikolojik durumumuz bambaşka. Hayatımıza eskisi gibi devam edemeyiz. İlk göreve geldiğimiz deprem gerçeğinin farkındaydık ama belediyenin diğer çalışmalarına devam etmek zorundaydık. Mesele göreve gelince aşevi kurduk. İyi ki de kurmuşuz. 

“ÖNCELİĞİMİZ DEPREME YÖNELİK PROJELER”

Depremzedelere şu anda sıcak yemek servis edebiliyoruz. Kardeş Eller, Çınar Akademi hizmetleri de aynı şekilde iyi ki kurduğumuz dediğimiz hizmetlerimiz arasında. Bizim hiç çılgın projemiz olmadı. Bizim çılgın projelerimiz insana dokunan projelerimiz. Önceliğimiz artık depreme yönelik projeler olacak. 

İzmit Belediyesi parklarda sert zemin yapım işi ihalesi yapacak İzmit Belediyesi parklarda sert zemin yapım işi ihalesi yapacak

“HİZMETLERE BİZ DEVAM EDECEĞİZ”

Deprem bölgesindeki projelerimizi uzun süreli devam ettirmek istiyoruz. Adıyaman’da kurduğumuz çadır yaşam alanımızı en az bir sene devam ettireceğiz. AFAD’a devretmeyeceğiz. Hizmetlere biz devam edeceğiz. Belediyemizin kurumsal kimliğimiz ile hizmet götüreceğiz. Hem Adıyaman hem de Kahramanmaraş’tan en az 1 sene elimizi çekmeyeceğiz. Aşevimiz de en az 1 ay daha bölgede kalacaktır”

Başkan Hürriyet’ten tüm kurumlara çağrı (1)

“GECE VE GÜNDÜZ SENARYOLARI FARKLI”

Konuşmasının devamında Başkan Hürriyet şu ifadeleri kullandı. “Şu anda bir deprem olsa ve içinde bulunduğumuz bu bina sağlıksız olsa, yıkılsa en az bin insanın enkaz altında kalması demek. İzmit’in nüfusu 367 bin ama günlük nüfusu 1 milyon. Diğer ilçelerden gelen insanlarla birlikte 1 milyon. Birçoğu ya çalışan ya kurumlardan hizmet alan ya da çarşıda dolaşan insanlar. Olası bir deprem gündüz olduğunda farklı bir tablo, gece olduğunda farklı bir tablo ortaya çıkacak. Her şey her iki tabloya göre ele alınmalı. 

“YAPI YÜKSEKLİKLERİ REVİZE EDİLMELİ”

Daha sağlıklı zemin değerlerine ulaşabilmek adına sismik haritanın güncellenmesi sağlanarak ve ilçe bazında mikro bölgeleme çalışması yapılarak alt ölçekte sakıncalı alanların yapılaşmaya açılması engellenmeli. Mevcut imar planlarının ve yapılaşmanın bulunduğu sağlıksız zeminlerdeki alanlar gerekirse imar planları, plan kararları ve yapı yükseklikleri bakımından revize edilmeli. 

“YAPI RUHSATI AŞAMASI DİKKATLİ DEĞERLENDİRİLMELİ”

Yapı ruhsatı verilme aşamasında zemin değerleri için en uygun statik tedbirler alınmak suretiyle değerlendirme yapılmalıdır. Bu hususta mevzuat değişikliyle zemin çalışmaları da 4708 sayılı Yapı Denetim Hakkında Kanun ve bu kanuna bağlı yönetmelikler kapsamında denetime tabii tutulmalıdır. 

“MİA TEKRAR ELE ALINMALI”

İzmit için en önemli örnek MİA Projesi. Zeminde ciddi sıvılaşma var. MİA tekrar ele alınmalı. Orası ile ilgili tekrar ölçeklendirme yapılmalı. Çarşı, sahil bandı zemin itibari ile tekrar değerlendirilmeli. Mevcut ve yeni yapıların durumu ayrı ayrı ele alınmalı. Yönetmelikte bina yapım sürecinde deprem güvenliğini arttırılması gerekiyor. İmar planı kararı ile yapı geometrisi karşılaştırmalı. 

“BİNALAR YAPI DENETİM SİSTEMİNDEN GEÇMELİ”

Deprem dayanıklı yapılar için parametreler olduğu tespit edilirse ilgili kurumlar ile iletişime geçilmeli. Bu süreç bilim kurulunca yönetilmelidir. Deprem yönetmeliği ve yapı denetim sistemi var. Bu yıkılan binaların birçoğu yapı denetim sisteminden geçmeli. Bu binaların birçoğu sözde deprem yönetmeliğine uygun olarak yapıldı. Her şey düzgün yapıldıysa bu binalar neden yıkıldı. Bunlar sorgulanması gereken konular. 

“BELLİ BİR AŞAMAYA KADAR BİNALARI GÖRMÜYORUZ”

Belli bir aşamaya gelene kadar ne yazık ki biz binaları görmüyoruz. Temel kontrollerini yapı denetim yapıyor. Daha sonra bize bir rapor veriliyor. Biz de bu rapora dayanarak işleyişi gerçekleştiriyoruz. Yapı denetimciler işini düzgün yapıyor mu? Ya da ustalar veya görevli kişiler, işlerini doğru yapıyor mu? Kötü niyet veya kanunsal boşluklar var mı? Bunlar tekrar gözden geçirilmeli. 

“İNŞA BİTTİKTEN SONRA DA TAKİP YAPILMALI”

Üzerinde durduğumuz bir başka önemli konu ise çatı arası katlar, kapalı çıkmalar, asma katlar, bitişik yapılanma gibi yıkılma ile devrilmeyi etkileyecek olayların tekrar gözden geçirilmesi gerekiyor. Çevre ile barışık yeni yöntemler geliştirilmeli. Üzerine detaylı çalışmamız gereken bir konu. Yapıların inşası bittikten sonra da takibinin yapılması gerekiyor. Bu binada kolon kesildi, bu binada dükkân vardı, bunun için bu bina yıkıldı diye herkes konuşuyor.

“BİNALARA MUAYENE ZORUNLULUĞU GETİRİLMELİ”

Arabalarımızda nasıl muayene sistemi varsa binalarımızda da muayene sistemi olmalı. Binalar için muayene kartı sistemi oluşturulmalı. Bununla ilgili çalışmamızı başlattık. Meclise sunmak adına arkadaşlarımız çalışmalarına devam ediyor. Öncelikle ilk 1 yıl içerisinde, sonrasında da 5 yıllık periyotlar halinde binalara muayene zorunluluğu getirilmesi gerekiyor. Sonradan yapılan işlemler binanın statiğini bozuyor. 

GAZ SENSÖRLERİNE DİKKAT ÇEKTİ

Deprem anında binalardaki gaz ve elektrik kaçağını engelleyici sistemler kullanılmalı. Gaz sensörlerinin mutlaka periyodik kontrollerinin yapılması gerekiyor. Müteahhit sisteminin gözden geçirilmesi ve revize edilmesi gerekiyor. Mühendis ve mimarlarının da eğitimlerinin gözden geçirilmesi gerekiyor. 

“MESLEK ODALARI DENETLEMELİ”

Bu noktada meslek odalarının denetimi çok önemli. Eskiden meslek odaları denetimi vardı sonradan yasa ile kaldırıldı. Rant kaygılarından dolayı kaldırıldı. İzmit Belediye Meclisine bu konuyu getireceğiz. İzmit’te bundan sonra yapılacak binalar ile ilgili meslek odalarının denetimini sağlamak istiyoruz.”