Akıl Olmayınca Neylesin Fikir: Sol Siyasetten Fotoğraflar…

Unutma, odağın gerçekliğini belirler!

Qui Gon Jinn – Star Wars

Usta Qui Gon’un küçük Skywalker’a söylediği bu söz geleceğe dair endişesini dile getirirken, küçük Skywalker’a olan inancını da ifade ediyordu. Jedi eğitimi için geç kalmış olmasına rağmen Skywalker, sadece iyi bir Jedi olmaya odaklanarak buna ulaşabilirdi, buna odaklandığı takdirde annesine olan özlemini ve bundan doğan kaybetme korkusunu aşabilirdi.

Olmadı, genç Skywalker Darth Vader’e dönüştü.

Bugün Türkiye’de sol siyaset için hem aynı umudu taşıyorum hem de aynı endişeleri… Mağlubiyet psikolojisi ve yeni siyaset yöntemlerine kapalılık “mücadele ettiğine” dair yanılsamaya takılıp kalmasına neden olabilir, diğer yandan sol odağını iyi belirlediğinde kendi gerçekliğini dönüştürebilir. Odak “büyük anlatılar” değil, gerçek çözümler için mücadele ve kazanım olduğunda kendi yolunu çizebilecektir.

Ülkemizde propaganda yapmak siyaset ile eş anlamlı olarak görülüyor, ancak tek başına kendi bakış açınızın propagandasına dayanan bir tarz da apolitizm üretiyor. Kılıçdaroğlu’nun mültecileri göndereceğiz çıkışı… İnandırıcı değildi, buna yönelik öncesinde hiçbir çalışmaları ve söylemleri olmamıştı. Keza muhalif siyasi partilerin zayıf yerel örgüt tercihleri sebebiyle bir ilçedeki veya mahalledeki parti örgütünün toplum ile bağlarını yitirdiğini açıkça görebiliyoruz. İzmir’de böyle olmayabilir, ama Kocaeli’nde böyle olduğu aşikâr. “Hellaleşeceğiz” söylemi çok doğru bir çıkış olmasına rağmen yerelliklerde ne kadar hissedildi? Bunu Kocaeli’deki siyasetçilere sormak gerekiyor.

Doğru tespitlerinizi en doğru şekilde paylaşınca siyaset üretmiş olmuyorsun.

Bunun tam tersi de “biz işimiz doğru yaparsak zaten büyürüz” anlayışıdır. Sol siyasetin en temel problemlerinden birinin bu olduğunu düşünüyorum. Ekim devriminden bugüne sol siyasetin içinde bulunduğu bir yanılgı mevcut : “yapması gerekeni doğru şekilde yapsaydı büyürdü, yapamadığı için bu halde” Her şeye bir meclis kurma fikri harika bir fikir, ama o fikre giden yolu planlamadığınızda hiçbir sonuç çıkmıyor.

En nihayetinde bu iki uç bakış açışı tamamen yanlış olmasa da yaygın bir şekilde paylaşılıyor, sözde olmasa da eylemde. Zamanında Lenin bunu anlatmaktan bıkmamıştı, bizim de bıkmadan tekrar etmemiz gerekiyor.

Şuan solun ihtiyacı kentin güncel, yakıcı sorunlara cevaplar üretecek araçları yaratmasıdır ve yurttaşın dertlerinin yanında olmasıdır. Özetle, yurttaşın yanında durduğunu göstermek “Çözerse bu çocuklar çözer” dedirtecek ilişkiyi kurmak gerekiyor. Bu çocuklarında öncelikle bu insanları anlaması gerekiyor, ülkenin ve yereldeki halkın sembollerini bilmesi bunların üstüne düşünmesi gerekiyor. Özellikle Gezi’nin üstüne düşünmesi gerekiyor, yoksa mağlubiyet anlatıları tekrardan her yerimizi kuşatabilir.

Yöntemleri çeşitlendirmek gerekiyor, yöntemi çeşitlendirmek için önce bilgiyi sahip olmak gerekiyor. Bilgi ve istihbarat toplamanın yollarını geliştirmek gerekiyor. Keza bu toplayacağınız veriler başka başka problemlerin kaynak noktalarını tespit etmenizi sağlayabilir.

Önceki yazımda ifade ettiğim gibi deneyim paylaşımının yollarını bulmak gerekiyor, uluslararası çevrimiçi etkinlikler bunun için bir fırsat olabilir, Kocaeli birçok derdi olan bir kent, farklı başlıklarda çok farklı kurumlar ile temaslar kurulabilir.

Yeni yöntemler geliştiremeyip dar kadrolara daraldığınız her gün ve o dar kadrodan plan yaptığınız her an gerçeklikten koparsınız. Biz “çağıralım gelsin” yanlış değil, aynı zamanda çok üstenci… Çünkü yurttaş güvenmiyor ve o güveni vermeyip yurttaştan katılım beklemeniz inandırıcı değil.

Bu nedenle;

- Sol siyasetin semboller üzerine yeniden düşünmesi gerekiyor.

- Veriye dayanan bir siyaset anlayışını geliştirmek için yöntemler geliştirmesi gerekiyor.

- Ulusal ve uluslararası deneyim paylaşımlarına yönelik çalışmalar yürütmesi gerekiyor.

- Medya gücünü kullanarak güven inşa etmesi gerekiyor.

Doğru zamanda , doğru şekilde ve doğru kişinin doğru sözü söylemesi siyaset oluyor.

Doğru zamana kadar doğruluğundan emin olduğumuz sözü en doğru şekilde söyleyecek siyasi özneyi inşa etmeliyiz.

Çok dağıttım, solun potansiyelini görüp üstüne düşünüyoruz.

Özetle; akıl olmayınca neylesin fikir/ çalsın Abdurrahman oynasın Bekir!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Batur Kılıç - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak 7x24 Kocaeli Haber ve Yaşam Portalı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan 7x24 Kocaeli Haber ve Yaşam Portalı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler 7x24 Kocaeli Haber ve Yaşam Portalı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı 7x24 Kocaeli Haber ve Yaşam Portalı değil haberi geçen ajanstır.