Kentte Sol Söylemin İnşası (2) 'Veriye Dayalı Yerel Siyaset'

“Water, Water, everywhere,

Nor any drop to drink”

( Su, su her yer/ Yok içecek bir damla)

Yaşlı Gemici- S.T Coleridge

İkinci olarak, yereldeki tüm sol ve sosyalist grupların birbirleriyle dirsek temasını artırmaları ve bilgi ile deneyim paylaşımını güçlendirmeleri gerekmektedir. Bu, sol siyasetin daha etkili olmasına ve daha iyi çözümler üretmesine katkı sağlar.

Bu iki hedefe ulaşmak için, Kocaeli özelinde emek odaklı bir siyaset benimsemek zorunluluğu vardır. Ayrıca, Kocaeli, birçok sivil toplum kuruluşuna, meslek odasına ve sendikaya ev sahipliği yapmaktadır. Bu kurumların birçoğu Türkiye’de ve kentte köklü kurumlardır. Bunun yanı sıra güçlü yerel medya veri zenginliği için bir diğer önemli olanaktır.

Siyaset en nihayetinde rakibinin zayıf yanlarını hedef almak kadar siyasi öznenin kendi hamle yapabilme çeşitliliğini arttırmaktadır. Bu noktada güçlü siyasal söylem oluşturmanın önemli yollarından biri, veriye dayalı bir siyaset yaklaşımını benimsemektir. Kocaeli’nde kurumları ve medyanın sahip olduğu veriler büyük bir olanağı barındırmaktadır. Buradaki bir mesele kurumların bu verileri açması, diğeri bu verileri işleyecek, organize edecek ekipleri yaratmaktır.

Bu veriler sadece mevcut durumların tespitini değil, aynı zamanda kentte ortaya çıkması olası sorunları ve basından elde edilen veriyle yurttaşların bunlara olası tepkileri tespit etme yeteneği kazandırabilir.

Şu an sol siyaset genellikle tepki vermeye odaklıdır ve üzerine düşünülmüş tepkiler üretmemektedir. O gün “kimin yanında destek pozu verelim?” şeklinde ilerleyen siyaset günün sonunda siyasal bir enerji yaratılmasına fayda sağlamamaktadır.

Nasıl olacak ? Verilerin toplumla paylaşılması gerekmektedir, bu hem şeffaflık sağlar hem de sivil toplum öznelerine geniş bir perspektif sağlar. Sendikalar, meslek odaları ve diğer kurumlar verilerini kamuya açtığında kentteki sorunların boyutları daha iyi anlaşılabilir ve başka verilerle yan yanan getirilerek mevcut sorunlar çok boyutlu ele alınabilir. En önemlisi de kentteki sorunlara ve mücadele başlıklarına yönelik uzun vadeli projeksiyonlar yapılabilir.

Örnek vermek gerekirse bir mahallenin sosyo-ekonomik düzeyi, işyeri açılış ve kapanış sayıları, bu bölgedeki okul sayısı, okul bırakma oranları, eğitim kurumlarının fiziksel durumları, hastalık ve enfeksiyon oranları, bölgede sağlık kurumlarına ulaşım, trafik sıkışıklığı, yol ve köprü durumları, evsizlik oranları, sosyal yardım programlarına katılım, mahallede bulunan tarikat dergah sayısı, göç oranları, yaş oranları, enerji ve altyapı verileri ve buralarda yapılan anketler….

Sonuç olarak, çağımız veri çağıdır ve bu verileri toplamak siyaset üretmek için büyük bir potansiyel taşıyor. Kocaeli'de odaklanılması gereken birçok mesele bulunmaktadır ve bu meselelere çözüm üretebilmek için kurumların verilerini kamuya açması önemlidir. Bu, sadece sorunları dile getirmekle kalmayıp uzun vadeli planlar yapma fırsatı sunacaktır.

Kocaeli'nin yerele özgü verilere dayanarak siyaset yapmak için yeterince zengin olduğunu düşünüyorum.

Bu süreçte kurumlar arası ve yurttaşlar arasındaki işbirliği büyük bir öneme sahip. Bunun ilk aşamasında siyasi partiler veri toplayacak ve diğer verilerle ilişkilendirecek ekip oluşturabilir, hatta daha etkili olması açısında sol siyaset ortak ekipler bile oluşturulabilir.

Yapmalıyız! Çünkü bu kente ve sola bir yol haritası lazım. Veri toplamak ve işlemek, kurumları bu konularda teşvik etmenin yollarını düşünmek iyi bir başlangıç olacaktır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Batur Kılıç - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak 7x24 Kocaeli Haber ve Yaşam Portalı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan 7x24 Kocaeli Haber ve Yaşam Portalı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler 7x24 Kocaeli Haber ve Yaşam Portalı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı 7x24 Kocaeli Haber ve Yaşam Portalı değil haberi geçen ajanstır.