Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Yerel Kültür platformu işbirliği ile düzenlenen Manav Kültür Müzesi çalışması başlatıldı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Yerel Kültür platformu işbirliği ile düzenlenen Manav Kültür Müzesi çalışmasının tanıtım toplantısı Portakal Hafız Konağında gerçekleşti. Manav Kültür Müzesi oluşturma çalışmalarının kamuoyu ile paylaşıldığı toplantıya Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, Genel Sekreter Yardımcısı Sadık Uysal, Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Hasan Aydınlık, Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tülin Çoruhlu, Müze Bilimcisi Yeşim Kartaler, Kocaeli Kent Konseyi Başkanı Ali Korkmaz, Kocaeli Yerel Kültür Platformu Kadın Kolları Başkanı Melek Portakal Çeliköz, Sivil Toplum Kuruluşları ve vatandaşlar katıldı.

"YENİ PROJELER ÜRETİYORUZ"

Portakal Hafız Konağı’nın üst katı Manav Kültür Evi Müzesi olarak planlandı. Tanıtımının gerçekleştiği toplantıya katılan Genel Sekreter Gündoğdu konuşmasında Kocaeli’nin manevi değerlerine sahip çıkıldığını söyledi. Genel Sekreter Gündoğdu, “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak
yöresel kültürlerimizin, hemşeri derneklerimizin çalışmalarını her fırsatta desteklemeye, özgün kültür mirasımızı korumaya, yaşatmaya büyük bir önem veriyoruz. Kentimizin zengin kültürel mirasını korumak ve kentlilerimize aktarmak üzere, katılımcı yaklaşımlarla yeni projeler üretiyoruz” dedi.

"MANAV KÜLTÜRÜNÜ YAŞATMAYI AMAÇLIYORUZ"

Tanıtım programına katılan Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tülin Çoruhlu, “Ben de bu bölgenin insanıyım, Sakarya ile Kocaeli’nin birçok ortak noktası var. Büyükşehir’in bu projesine dahil olmaktan mutluyum, burada Manav kültürünü yaşatmayı amaçlıyoruz. Kültürlerimizi gelecek nesillere aktarırken modernleştirmeyi de önemsiyoruz. Kandıra bezini modernleştirerek bugün de kullanılabilir hale getirmeyi hedefliyoruz. Yerli bir kültür var ve bu kültürü yaşatmak istiyoruz. İçinde bulunduğumuz bu konağa hiçbir zarar verilmeden Manav evi olarak değerlendirmek istedik. Kilimi, halıyı biz bulduk, neden bu alanımızı gelecek kuşaklara taşımayalım, bugün daha modern kullanım alanına katmayalım diye düşünerek bu platformda birlikteyiz” dedi.

C41A0814_edited (Large)

"KOCAELİ ZENGİN BİR KÜLTÜRE SAHİP"

Karamürsel’de kulaçlar milli takım için atıldı Karamürsel’de kulaçlar milli takım için atıldı

Çalışmalarda önemli katkıları olan Kocaeli Yerel Kültür Platformu Kadın Kolları Başkanı Melek Portakal Çeliköz, ‘’Kocaeli’nin tanıtımını kapsayan çalışmalarda bulunmaktan mutluluk duyuyorum. Kocaeli yerel platformumuzun logosu olan papatya simgesi ortasında sarı olan kısım Kocaeli yerlileri olan Manavları anımsatmakta, yapraklarından oluşan taçlar ise Kocaeli’deki tüm kültürleri yansıtmaktadır. Bu projede Manav kültürünü gelecek nesillere aktarmakta üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz’’ dedi. Programda konuşma yapan Kocaeli Kent Konseyi Başkanı Ali Korkmaz ise “Vatandaşların yerel kültürüne bir hasret duyduğunu gördük, bu çalışmalarda olmak bizleri mutlu ediyor. Kentimizin yerel bir müze çalışması olması bizleri mutlu etti. Yerel mirası tarihi mekan olan Portakal Hafız Konağında sergileyeceğiz, bu da bizim için büyük bir onur” açıklamasını yaptı.

C41A0768 (Large)

C41A0815_edited (Large)

C41A0829 (Large)