İYİ Parti eski İl Başkanı Serdar Kaman, mayıs 2023 seçimlerinin yüzyılın hesaplaşması olacağını ifade etti. Yazılı bir açıklama yapan Dr. Serdar Kaman, şunları dile getirdi;

SIRADAN BİR SEÇİM OLMAYACAK

"Önümüzdeki genel seçimler sıradan bir seçim olmayacak. Yüz yaşına gelmiş yeni Türkiye'nin önümüzdeki yüzyılda nasıl bir siyasal yola gireceğinin ve bu kararın alınacağı  seçim olacaktır. 

Yüzyılda yıldır devam eden "Siyasal İslam" çerçevesindeki ümmetçi politikalar ile "Laik Cumhuriyet " in milliyetçi politikalarının çatışmasının finaline tanık  olacağız. 

YENİ DÜZEN TOPLUMUN İÇİNE SİNMEDİ

Osmanlı İmparatorluğu'nun 600 yıllık hayatı boyunca başlangıçta "Osmanlıcılık" birleştirici tutkal olmuştu. İmparatorluğun sonlarına doğru "Siyasal İslam" iktidarı ayakta tutan  birleştirici politik  fikir olarak kabul görmüştü.

O yer de ÇEVRE FELAKETİNİN EŞİĞİNDE! O yer de ÇEVRE FELAKETİNİN EŞİĞİNDE!

İmparatorluğun yıkılması ve  Cumhuriyetin ilanıyla "milliyetçilik, laiklik, demokrasi" üçlemesi devleti ayakta tutan temel kavramlar oldu. Fakat bu yeni düzen toplumumuzun bütün kesimleri tarafından kabul görmedi. Toplumumuzun bir kesimi bu yeni düzeni  bir türlü içine sindiremedi. 

SON KARAR MİLLETİN

Yaşadığımız son 20 yıl bu  çatışmanın güç dengesi açısından "tarafların eşitlendiği bir dönem" olarak kabul edilebilir. Önümüzdeki seçim bizi ya Siyasal İslam egemenliğinde yeni bir Türkiye 'ye ya da laik Cumhuriyetin demokratik milliyetçi politikalarının hakim olduğu Türkiye'ye evirecek.  Türkiye yeni bir yol ayrımında. Hangi yola gireceğimiz genel seçim ile  belirlenecek.  Artık bir düşüncenin kabul gördüğü, diğerinin ret edildiği yüzyılın hesaplaşması olacak. Son karar milletin."