Maymun çiçeği hastalığı için DSÖ, ‘küresel acil durum’ ilan etti. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz da Türkiye'de vaka sayısının

ikiye çıktığında dair bilgiler olduğunu söyledi ancak Bakanlık yetkilileri “konuya ilişkin bir bilgi olmadığını” belirtti.

Maymun çiçeği virüsü hızla yayılmaya devam ederken Avrupa ülkeleri kırmızı alarm durumuna geçti. ABD, İngiltere, Kanada ve son olarak da Hollanda gibi ülkeler önlemlerini, tarama ve aşılama gibi yöntemlerle genişletmeye devam ediyor.

'Kral ÇIPLAK' diyen Fikri Işık disipline verilir mi? 'Kral ÇIPLAK' diyen Fikri Işık disipline verilir mi?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 30 Haziran’da Türkiye’de ilk maymun çiçeği vakasının tespit edildiğini açıkladı. Ardından 25 Temmuz’da da Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), salgın için küresel acil durum ilan etti.

BAKANLIĞIN BİLGİSİ YOKMUŞ

Dünya alarm durumuna geçmişken, bakanlıktan Türkiye’deki vaka sayısının artıp artmadığına ya da alınan önlemlere ilişkin bir açıklama gelmedi.

Bilim Kurulu Üyesi ve Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) Başkanı Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, Cumhuriyet’ten Nilay Tuğçe Bostancı'ya verdiği demecinde vaka sayısının ikiye yükseldiğine dair bilgiler olduğunu ifade etti. Ancak Türkiye’deki vaka sayıları sorulan Bakanlık yetkilileri “konuya ilişkin bir bilgi olmadığını” belirtti.

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol ise Türkiye'de maymun çiçeği virüsüne ilişkin vaka tespitinin sınırlı olduğunu ve konunun adeta umursanmadığını söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın 30 Haziran 2022 tarihinde ilk maymun çiçeği vakası bildirimin üzerinden 25 gün geçti.