Meksikalı Kahlo

Meksikalı ressam, Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderon. Sanat dünyasına adımını attığı andan itibaren sanat görüşü ve eserlerinin yanında, inişli çıkışlı özel hayatı ve politik tutumları ile tanınan Kahlo, yirmi birinci yüzyıl popüler kültür ikonlarından biri olmayı başarmıştır.

Hayatını tam anlamıyla ‘iliklerine kadar’ yaşayan ressam, saçlarına taktığı çiçeklerle, güzellik olgusunu yıkan ilkeleriyle, yaptığı resimlerle ve dolu dizgin aşklarıyla sanat dünyasının en önemli isimlerinden biri olmuştur.

Yaşamı boyunca toplam 143 tane eser vermiş, eserlerin büyük çoğunluğunu ise otoportre olarak tuvale dökmüştür. Hemen hemen tüm eserlerinde hayatı boyunca savunduğu devrimci düşüncelerini ve ‘feminizm’ ideolojisini yansıtmış, eserleri ile herkesin ‘güçlü ve idealist bir kadın’a hayranlıkla bakmasını sağlamıştır.

Hayatı boyunca birçok acıyla yüzleşse de hiçbir zaman pes etmemiş, hem ruhen hem de bedenen her seferinde kendini yenileyerek sanata ve hayata eskisinden çok daha güçlü bir şekilde dönmeyi başarmıştır. Tüm sıkıntılarını sanata olan tutkusu ile unutmaya çalışan Kahlo, ölümünden önceki son günlerinde bile bu dünyaya ve gelecek nesillere eşsiz eserlerini bırakmaya devam etmiştir.

“Uçmak için kanatların varsa ayakları ne yapayım?”

YORUM EKLE