Geleneksel mutfak kültürümüz içerisinde mezeler ve zeytinyağlılar vazgeçilmezimizdir.

Restoranlarda yediğimiz meze-garnitürlerin 'hanımeli' değerek, özenle, detayla hazırlandığı ve damaklarımızda muhteşem tatlar bıraktığı binbir çeşidin taze taze yer aldığı Meze'm Meze Evi'ndeyiz bugün.

  

İzmit Lisesi’nden 87 yılında mezun olup Ankara’ya ‘kimya mühendisliği’ okumaya giden Vicdan Ergönenç evlenir ve kadın olmanın getirisi olan annelik ile kariyerini yürütür. 12 yıl Maraş’ta yaşayan Ergönenç, çocuk doktoru olan kayınpederinin de Maraş’taki geniş çevresi sayesinde Maraş’ın mutfak kültürü ile de şahane kaynaşır. Kimya mühendislerinin, gıda sektöründe de çalışabilmesi sayesinde İzmit’e dönüp catering firmalarında, yemek fabrikalarında kariyerini sürdürür.

“Hep derler ya kimyacıların yemekleri güzel olur, sanki böyle deney yapar gibi.Şimdi bildiğimiz bir tarif mesela benim damak zevkime uyması gerekir. Ben tarifi de dolayısıyla damak tadıma göre yönlendiriyorum. Damak tadıma güveniyorum. Annem de çok güzel yemek yapar. Çocukluğumdan beri hemen hemen tüm yörelerin yemeklerini bilir, yaparım”

“MEZEM’e Nasıl Karar Verdim”

“Yaşımız ilerledi.. Fabrikalar yormaya başladı. Gecesi –gündüzü yok. 1500 kişiye yemek çıkartıyorduk.

Ama orada inisiyatif kullanma şansımız yoktu. Her şey hazırdı. “1500 kişiye yemek çıkacak, sen al burayı yönet”.

Kendim bir şeyler yapmak istiyordum. Tadından tuzuna, sunumundan görselliğine kadar emeğim olsun istiyordum. Aslan burcunun da getirisi olsa gerek – yaptıklarımın beğenileceğine ve taktir göreceğime de inanıyordum-.

Sonra başladım.

Bu işi yapacaktım. Amacım zengin olmaktan ziyade insanların elimizden çıkan ürünleri yerken ‘keyif’ almalarıydı, lezzeti fark etmeleriydi.

Restoranlarda yediğimiz mezelerden, evimize marketlerden aldıklarımızdan hazzetmediğimiz için ‘böyle meze mi olur!’ deyip yola çıktık.

22 Haziran’da, yaz başında burada Mezem’in açılışını yaptık. Şu ana dek de hiç yemek dökmedik. Nezaket değil önemli olan, bilakis biz tabağı boş gördüğümüz zaman çok mutlu oluyoruz."

Mezem'e gelip de göze 'bayram' gelen nefis görsel şöleni görüp de tatmadan gitmek olur muydu?

Elbette olmazdı.

Kapanönü'nde küçük bir dükkandan bu kadar çok çeşit ve lezzet çıkar mı?

Sihirli bir dükkan olmalıydı bu!

Zarif sunum ile gelen mezelerden hangi birini sayayım? Hepsi ayrı bir lezzet ve ağzınızda eriyen enfes tatlar.

İstiklal Caddesi'nde yer alan İzmit'in meşhur KAPANÖNÜ Çarşısı'ndaki Meze'm Meze Evi'nde dilerseniz yiyebilir, dilerseniz istediğiniz kadar kilo ya da gramla alışverişinizi istediğiniz mezeleri seçerek yapıp, evinize götürebilir, ya da özel günlerinizde sipariş verebilirsiniz.

Meze'm Meze Evi'nin sahibi Vicdan Ergönenç, ayrıca kendilerinin de müşteriye yönlendirme yaptıklarını örneğin özel günün içeriğine ve kapsamına göre , meze çeşitlerinde önerilerde bulunduklarını belirtiyor.

Fiyatlar sakın gözünüzü korkutmasın. Kilo ile vereceğiniz siparişlerde de orada yiyecek olsanız da rakamlar asla 'lezzet'i yakalayamayan ekonomik boyutlarda.

Türk Mutfağı'nın olmazsa olmazı 'MEZE'ler ve zeytinyağlıları denemeniz için Vicdan Ergönenç sizi 'MEZE'm e davet ediyor.

Sipariş ve Bilgi için: 0 543 4224100

Kapanönü Çarşısı No 10 İzmit