Gebze Ulus Gazetesini haberine göre; CHP  Kocaeli eski milletvekili ve il başkanlarından olan Ömer Türkçakal’ın şahsıyla veya siyasi anlayışıyla herhangi bir sorununun olmadığının altını çizen Özdemir, isim değişikliğinin gerekçesini şöyle açıkladı:

mhp bülent

TÜRK MİLLETİNİ RENCİDE EDİYORMUŞ!
“Merhum milletvekili Ömer Türkçakal’ın Kocaeli için önemli isimlerden biri olduğunu biliyoruz ve şahsından, yaptığı hizmetlerinden herhangi bir rahatsızlığımız yok. Fakat soy isminin yanlış anlamlara çekilerek Türk Milletini rencide edecek şekilde kullanılmasını istemiyoruz. Keşke CHP’li eski belediye başkanı Sefa Sirmen ismi değiştirilmeseydi. Ama Türkçakal ismi kesinlikle rencide edici ve bir an önce kaldırılmasını talep ediyoruz.

TİTİZ ARAŞTIRMA İSTEMİŞLER
Daha önce Şehit Ferit Yılmaz Çakıroğlu ve Şehit Yılmaz Taşkın’ın isminin Gebze bölgesinde cadde ve parkaların herhangi birine verilmesi için Gebze Belediyesine talepte bulunduklarını ifade eden Özdemir, “Bu talebimize Gebze Belediyesinden ‘Titiz bir araştırma yaptıktan sonra’ bize bilgi vereceklerini bildirdiler. Bizim merak ettiğimiz de şu: Şehitlerimizin ismini herhangi bir caddeye veya parka verirken titiz araştırma yapan belediye yetkilileri, Türkçakal ismini verirken ne kadar araştırma yaptılar?”

collage-30