Başrollerini Halit Ergenç ve Bergüzar Korel’in oynadığı Vatanım Sensin adlı diziyi hatırlarsınız. Vatanım Sensin her izlediğimiz bölümde

İzmir’in dağlarında çiçekler açtırması bir yana, vatanseverlik – hainlik kavramlarını paradoksal olarak işlemesi yönüyle sanatsal olarak da apayrı yeri olan bir dizidir.

İşgalci Yunan ordusunun üniformasını giyen Albay (daha sonra General) Cevdet’in vatanseverliği ile Osmanlı üniforması giyen Miralay Tevfik’in ihaneti paradoksu, dizide fevkalade güzel bir şekilde anlatılan ve üzerine kitaplar yazılacak kadar ince bir konudur.

Dizideki karakterler ve karakterlerin birbirleriyle ilişkileri büyük bir ustalıkla kurgulanmıştır. Azize, Cevdet, Hilal, Yıldız, işgalci General’in subay olan oğlu Leon, Ali Kemal... Ama bir karakter var ki, kanaatimce dizinin en kötü, en renkli ama öte yandan en güncel karakterdir. Evet, tahmin ettiğiniz gibi Miralay Tevfik’den bahsediyorum.

Onur Saylak’ın şapka çıkartılacak bir oyunculukla hayat verdiği Miralay Tevfik karakteri, ihanet kavramının vücut bulmuş halidir adeta. Askeri okulda beraber okudukları, cephede omuz omuza mücadele ettikleri, kardeşim deyip evine girdiği, sofrasında oturup yemeğini yediği, “kan kardeşi” Cevdet’e ihanet ederek başlar ihanet kariyerine. Kan kardeşinin, silah arkadaşının dünyalar güzeli eşi Azize’de gözü vardır bu gözü çıkası Miralay Tevfik’in. Can yoldaşının helaline göz diken bu haramzade herif bütün varlığını can yoldaşının helali Azize’yi elde etmeye adar. Azize’yi elde edebilmesi için can yoldaşının canına kıyması gerekmektedir. Bir savaşta, çatışmaların şiddetlendiği bir esnada düşmana hamle eden yiğit arkadaşının arkasından ateş eder. Kardeş (!) ateşiyle sırtından vurulan Cevdet yere yığılır ve Yunana esir düşer ama herkes onu öldü bilmektedir.

Aradan yıllar geçmiş, Cevdet’in ailesi Selanik işgal edildiği için İzmir’e taşınmıştır. Miralay Tevfik de tabi ki. Öte yandan bu bahtsız aile İzmir’e gelirken işgal edilme kaderini de yanlarında getirmiştir adeta. Bu defa da İzmir Yunanlılar tarafından işgal edilir.

İşgal falan Tevfik’in zerre umurunda değildir elbette. Onun umurunda olan tek şey Azize’dir. Azize ile evlenme niyetini açıkça izhar eder ve sonunda nikahları da kıyılır. Ancak…

Miralay Tevfik, ihanet kariyerini İzmir’de doruğa çıkarır. Milli mücadeleye en ufak bir inancı ve katkısı yoktur. İnandığı ve değer verdiği tek şey kendi menfaatleridir. Menfaatleri uğruna yabancılara silah ve bilgi satar, İngiliz casusu Hamilton ile işbirliği yapar, Teşkilat-ı Mahsusa’nın en önemli şeflerinden biri olan Eşref Paşa’yı şehit eder.

Bütün bu ihanetler zinciri içerisinde sevimli bir yanı vardır Tevfik’in. Onu tanıyan daha doğrusu tanıdığını sanan herkes tarafından sevilmektedir. Hatta seyirciye bile sempatik gelen bir yönü vardır. Tevfik’i sevimli yapan şeylerden biri de bu kadar ihanet sarmalına girmesine rağmen devletin kendisine verdiği tabancaya sorumluluk sahibi bir memur edasıyla her daim sahip çıkmasıdır. Tabancasına ne zaman el konulacak olsa sempatik bir tebessümle sarf ettiği “Ama o silah zimmetli” sözü Tevfik’in alamet-i farikasıdır adeta.

Sonradan generalliğe terfi ettiği için Mirliva unvanını alan Miralay Tevfik gerçek bir vatan hainidir ve bütün hain faaliyetlerini Osmanlı üniforması giydiği halde gerçekleştirmektedir. Tevfik sürekli olarak padişaha bağlı olduğunu söylemektedir. Tevfik’e dışarıdan bakan herkes onu diğer Osmanlı zabitleri gibi bir kahraman zannetmekte ve kıyafetinden dolayı ona saygı duymaktadır. Zaten yukarıda da ifade ettiğimiz üzere dizide anlatılan en güzel paradoks tam olarak budur. Albay Cevdet, tam bir vatansever ve gerçek bir kahraman olmasına rağmen Yunan üniforması giymekte ve dışarıdan bakan herkes ona “hain” demektedir. Tevfik ise gerçek bir hain olmasına rağmen Osmanlı zabiti kostümü Tevfik’in bütün ihanetlerini perdelemektedir. Ama sonunda vatanı işgalden kurtaran herkesin “hain” dediği Cevdet olur tabi ki.

Miralay Tevfik, dünyanın her yerinde ve tarihin her döneminde rastlanabilecek içi başka dışı başka bir karakterdir. Allah, bu milleti kendini Osmanlı torunu / vatansever diye tanıtıp millete ihanet eden Miralay Tevfik gibilerden korusun ve kurtarsın. Miralay Tevfik gibilere asla ve asla imkan ve fırsat vermesin.