MMO İstanbul Şube’den Ezgi Kılıç peş peşe yaşanan çok sayıda ölümlü trafik kazalarının ardından 11 maddelik tedbir listesi açıkladı.

1. Avrupa Parlamentosu mart ayında ‘hızlar düşürülsün’ kararının aksine ülkemizde temmuzda otoyollarda otomobillere hız artışı kararı iptal edilmeli.

2. Otoyollarda hız, şerit disiplini ve takip mesafesi denetimleri yapılmalı.

3. Araç servisleri, denetim, kayıt ve sorumluluk altına alınmalı, merdiven altı önlenmeli.

4. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı araç muayene kusurlar tablosu gözden geçirilmeli ve noksanlar giderilmeli.

5. Almanya’daki denetime benzer bir şekilde ağır ticari taşıtlar MMO işbirliğiyle yetkili servislerde yılda üç ilave ‘araç arıza tespiti’ ağırlıklı denetime alınmalı.

6. Hız sınırlayıcılar kamyonlarda 90 kilometre, otobüslerde 100 kilometreye ayarlanmalı.

7. Araçlarda kış lastiği zorunluluğuna ilişkin yönetmelik sorunludur. Tüm araçların gerekli dönemlerde kış lastiği kullanmasının zorunlu hale getirilmesi, kazaları önlemek açısından büyük önem taşımakta.

8. Yeni bir mevzuat düzenlemesi yapılarak ticari araçların periyodik bakım, enerji tasarrufu, sürücü eğitimi, güvenli bakım ve parça kullanımı gibi konularda MMO tarafından eğitilerek sertifika almış ‘Araç Teknik Denetim Mühendisleri’ne denetim yetkisi verilmeli.

9. Otobüsler iki muayene arasında en az üç kez özel olarak Teknik Güvenlik Denetiminden (TGD) geçirilmeli.

10. Otobüs sürücülerinin çalışma ve dinlenme süreleri AB mevzuatı ile uyumlu hale getirilmeli.

11. Araçların bakımının yetkin bir şekilde yapılması gerekir. Araçların fren, balata, lastik, ön takım, elektrik sistemi, hidrolik sistemi, motor yağı, soğutma suyu seviyesi ve benzeri konulardaki bakımları mutlaka ve sadece yetkili ve yetkin servislerde yapılmalı.

Karakadılar kükredi "Her köşeyi ekin deyip tarım arazilerini imara açıyorlar!" Karakadılar kükredi "Her köşeyi ekin deyip tarım arazilerini imara açıyorlar!"