Momento Mori

Eşekle katır bülbülün güle âşık olması hakkında tartışırlar.

Katır der ki “Bu nasıl mükemmel bir aşktır. Bu, bülbülü kendinden geçirecek kadar nasıl güzel bir duygudur.”

Eşek itiraz eder “Hiç de dediğin gibi değil. Geçen gün gül yedim ama ne tadı var ne de tuzu, hiçbir şeye benzemiyor. Bülbül nasıl âşık olmuş güle hiç anlamadım.”

Herkes kendine layık gördüğünü sever ama bir gerçek var ki…

Hayatımız değerini bilmediğimiz şeylerle doluyken daha iyisini asla hak etmeyeceğiz!

***

Sosyal ilişkiler çok önemlidir ama karakterimizi en iyi gösteren ikili ilişkilerdir.

Tolstoy der ki “Kendi mutluluğundan başka hedefi olmayan kişi kötüdür.”

Hiçbir zaman sadece kendini seven bencil biri olmayacaksın ama önce kendini sevecek kadar da bilinçli olacaksın.

Zira, insan kendine beslemediği hiçbir duyguyu başkasına besleyemez.

***

Mistik ve ruhani eğitmen olarak tanınan Chandra Mohan Jain (OSHO) “Kendini sevmeyen biri, kendinden daha çok başkalarını önemser ve kurduğu ilişkilerde bağlılık değil bağımlılıklar geliştirir. Birine ya da bir şeye bağımlı olduğunuzda gücünüz bitene kadar ona tutunur, zararlarını görmezden gelir ve onu kontrol etmeye çalıştıkça tükenirsiniz” der.

Sevdiğin insanın hayatını kolaylaştırmak çok güzeldir. Yormadan, bıktırmadan sevmek çok güzeldir. Ama bazen ipin ucunu kaçırıyoruz. Sevdiğimiz insanlara karşı zor olmamak için o kadar basitleşiyoruz ki an geliyor bize değer bile vermeye gerek duymuyorlar.

İnsan pek çok konuda sevdiği insanlara karşı tahammül sınırlarını zorluyor...

Halbuki neye ne kadar tahammül ettiğimiz çok önemli çünkü tahammül sınırımızla insanların bize nasıl davranacaklarını öğretiyoruz aslında.

Biz ısrarla sırf sahiplenebilmek için kişileri nesnelere dönüştürüyoruz, nesnelere dönüştürdüğümüz kişi canlılığını kaybediyor ve sonrasında da hayal kırıklığına uğruyoruz.

Turgut Uyar bir şiirinde bunu çok güzel anlatır “Çok seviyorsun o çiçeği ama bir süre sonra ölüyor. Hatta sen çok su verdin diye ölüyor bazen. Bazı şeyler tam olarak böyle.”

***

Hayatın ve ilişkilerin hangi yöne doğru evrilmesini istiyorsak önce kendi toprağımızı ona göre hazırlamamız, doğru tohumu ekmemiz ve doğru şekilde bakmamız gerekir.

Hayatın içinde mutlu olacağımız anları yakalamak bizi hayata bağlar. Oysa, rutinimizi bozmamak için anlık mutlulukları bile yaşamaktan kaçınıyoruz.

Kelebek ayları değil anları sayar ve bunun için de yeterince vakti vardır. Yaşadığımız yıllar boyunca ilişkilerimizde çoğu zaman kelebek kadar bile olamıyoruz.

***

Hayatınızda hep anı yakalayın. Anlık mutlulukları kaçırmayın.

Sevginize ve sevdiğinize çok değer verin, basit yaşayın ama sevdikleriniz için bile olsa basitleşmeyin.

Ve ne olursa olsun…

Size sıradan biriymiş gibi davranan, sizi kaybetmekten korkmayan ve sizi umursamayan hiç kimseyi sevmeyin.

*Momento mori: Anı yaşa

YORUM EKLE
YORUMLAR
Y.Hakan Özön
Y.Hakan Özön - 1 ay Önce

Değerli Hocam, yine öğretici ve yine çok düşündürücü bir yazı. Anlatımınızın doğruluğunu algılayabilmek pek çok zaman, "özellikle ikili ilişkilerde", belli yaşanmışlıklar sonucu öğrenilebilir bir durum. Bence bu konuda ikili ilişkiler konusunda çok eksik donanımla başlangıç yapıyoruz, ama dediğiniz gibi(bencillik ve narsizmi dışlarsak) kendimize değer vermeden ya da kendi değerimizintammolarak bilmeden başkalarını mutlu etmeye adanmış bir hayat, zaten hata vermeye en uygun hayat tarzıdır. Yüreğinize sağlık...

M.GİRAY
M.GİRAY - 1 ay Önce

Yine harika bir konu,harika bir yazı…Yüreğine,kalemine sağlık.Hayatımızı gönlümüzce yaşayabilmek dileklerimle.

Şahin
Şahin - 1 ay Önce

Hocam ağzınıza sağlık her hafta ayrı güzel yazılarınız inşAllah genel basında da okumak isteriz yazılarınızı