Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili adayı Prof. Dr. Muhip Kanko, Kandıra köylerine çıkarma yaptı. Akçaova ve Tekzen köylerinde Kanko ile CHP İl SKM Başkanı Nazım Gençtürk, CHP İl Başkan Yardımcısı Naim Keskin, CHP Kandıra İlçe Başkanı Gülay Eyisabuncular, ilçe yönetimi, Kandıra Belediye Meclisi üyesi Mustafa Türk Akçaova Köyü’nde katıldıkları iftar programında bölge halkı ile bir araya geldi. CHP’liler, iftar sonrasında Akçaova Köyü Muhtarı Remzi Yüce, Avdan Köyü Muhtarı Muhammer Bozdağ, Yağcılar Köyü Muhtarı Şerafettin Gökçe, Akıncı Köyü Muhtarı Nuh Mehmet Ertan, Şeref Sungur Köyü Muhtarı Ergün Akıncı, Bollu Köyü Muhtarı Hüseyin Seyrek ve köy sakinlerinin taleplerini dinlediler.

TARIM VE HAYVANCILIK YOK OLDU

Köylerin mahalle statüsüne alınması sonrası büyük zorluklarla karşılaştıklarını ifade eden bölge halkı köylerin yeniden tüzel kişiliğe geçmesini talep etti. Uzun yıllar işledikleri topraklarında, meralarında, kendi evlerinde sahipsiz bırakıldıklarını ifade eden köylüler yaşadıkları zorluklar sebebi ile birçok kişinin bölgeden ayrıldığını belirtti. Köy yaşamı kültürünün yok olma derecesine gelmesi sebebi ile kendi ürettikleri topraklarda söz sahibi olmadıklarını söyleyen bölge halkı tarım ve hayvancılığın yok olma seviyesine geldiğini söyledi.

KÖYLER YENİDEN TÜZEL KİŞİLİK OLACAK, 2B SORUNU ÇÖZÜLECEK

Başkan Sarı oyunu kullandı Başkan Sarı oyunu kullandı

Köylerin yeniden tüzel kişiliğe kavuşturulması için CHP programının hazırlandığını ve konuyu meclise taşıyacağını ifade eden Kanko, “Uzun yıllardır gerek TBMM’de, gerek belediye meclislerinde tüm kadrolarımız bu konu ile ilgili mücadele ediyor. Şuyulandırma ile köylüler sahibi oldukları mülklerinden bile çıkarıldı. Köylerin yeniden tüzel kişiliğe kavuşturulması için yıllardır sizlerin sesi olduk. Aynı şekilde orman köylülerinin 2B arazi sorunlarının çözümü için de etkin mücadele yürütülecek. Artık değişim zamanı. 14 Mayıs’tan sonra köy halkı kendi topraklarında söz sahibi olacak, ürettiği, ektiği topraklarda yabancılaştırılmayacak, üretimin gerçek söz sahibi olacaklar. Hiç kuşkunuz olmasın” diye konuştu.