Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle ilkini gerçekleştirdiği Liseler arası Kocaeli Münazara Şampiyonası’nda genç yetenekleri buluşturdu.

19 Ağustos’ta başlayan şampiyonaya 10’u aşkın okuldan 72 takım ve 154 öğrenci katıldı.

5 tur maçı, çeyrek final, yarı final ve final etaplarından oluşan yarışma, öğrencilerinin parlamenter münazara sistemiyle yarışacağı bir turnuva olarak gerçekleşti.

Buna göre 5 tur maçında en yüksek puanı yapan 4 takım finale kaldı.

Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleşen final maçını Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Aydınlık, Kocaeli Gençlik ve Spor İl Müdürü Gökhan Yavaşer, öğretmenler, öğrenciler ve veliler izledi. Gençleri ortaya koydukları performanstan ötürü tebrik eden Başkan Büyükakın, Münazara kültürünü Kocaeli’de yaşatacaklarını söyledi.

ÇEVRE VE YEREL YÖNETİMLER TARTIŞILDI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen Liseler arası Kocaeli Münazara Şampiyonası’nda finale Ali Fuat Başgil Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri kaldı.

Buna göre 2 yarışmadan oluşan 4 takım, 21 Ağustos’ta Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde final maçı yaptı.

Tüysüzler Çınar Çocuk Evi kayıtları başladı Tüysüzler Çınar Çocuk Evi kayıtları başladı

Bi Diyeceğim Var” sloganı ile gerçekleşen münazara final maçının konusunu Çevre ve Yerel Yönetimler oluşturdu.

Finale kalan Ali Fuat Başgil Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri, takımlar halinde kendilerine verilen konuları karşıt görüşler şeklinde savundu.

FİNAL MAÇI HARARETLİ ANLARA SAHNE OLDU

Öğrencilerin entelektüel bilgi ve birikimlerini besleyen, kendilerini topluluk önünde ifade edebilmeleri ile hitabet yeteneklerinin gelişmesine katkı sağlayan bir sistem olan parlamenter münazara, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde ilk kez Kocaeli’de düzenlendi.

Parlamenter münazara kuralları gereğince yarışmacılar final maçı konusunu maçtan 15 dakika önce öğrendi ve konunun hangi kısmını savunacakları kura ile belirlendi.

Oldukça hararetli anlara sahne olan final maçında tez kanadı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın görev, bütçe ve sorumluluklarının, nüfusları ve coğrafi sınırları oranında yerel yönetimlere devredilmesi gerektiğini savunurken antitez kanadı ise bu görüşe karşı savunmalarını gerçekleştirdi.

ŞAMPİYON KUBAT-KOCAMAN İKİLİSİ

Liseler arası Münazara Şampiyonası’nda dereceye giren takımlar, profesyonel münazırların puanlamaları sonucunda belli oldu.

Buna göre yaptığı kapsamlı araştırmaları ve fikirlerini rakiplerinden daha iyi savunan Hüseyin Atakan Kubat-Gülçin Kocaman ikilisinin oluşturduğu takım birinci, Tuğrul Üzmez ve İlker Çalık’ın takımı ikinci, Zeki Yiğit Çarktan-Ahmet Doruk Akbaş’ın takımı üçüncü, Hayrunnisa Bezir ve Yaren Şenay’ın takımı ise dördüncü oldu. En iyi konuşmacı ise Zeki Yiğit Çarktan seçildi.

Dereceye giren öğrencilere ödüllerini Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen ve protokol üyeleri takdim etti.

Düzenlenen yarışma ve ödül töreni hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından sona erdi.