Türkiye’de bir ilk olan 1. Uluslararası Mustafa Kandıralı Klarnet Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu

DOĞU İLE BATI İZMİT’TE MUHTEŞEM KONSERLE BULUŞTU

İzmit Belediyesinin dünyaca ünlü klarnet virtüözü Mustafa Kandıralı’yı tanıtmak ve anısını yaşatmak amacıyla düzenlediği klarnet yarışmasında gala konseri ve ödül töreni Yunus Emre Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

İzmit Belediyesi tüm çocukları 3. Karne Şenliğine bekliyor! İzmit Belediyesi tüm çocukları 3. Karne Şenliğine bekliyor!

1. Uluslararası Mustafa Kandıralı Klarnet Yarışması’nda doğu ve batı tarzı bir araya gelirken Türkiye’de bu anlamda bir ilk yaşanmış oldu.

Mustafa Kandıralı’nın anısına yakışacak bir geceye imza atılırken hem yarışmacılar hem de misafirler unutulmaz bir gece yaşadı. Geceye sanat camiası ve sivil toplum kuruluşları geniş katılım gösterdi.

HÜRRİYET, “İZMİT UNUTMAZ BAŞLIĞI ÇOK ÖNEMLİ”

Ödüller açıklanmadan önce bir konuşma yapan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Bugün, burada dünyaca ünlü klarnet sanatçımız Mustafa Kandıralı’nın anısını yaşatmak için düzenlediğimiz 1. Uluslararası Mustafa Kandıralı Klarnet Yarışması Gala Konseri ve Ödül Töreni için bir arada bulunuyoruz.  Göreve geldiğimizden bu yana ilk cümlelerimizden bir tanesi İzmit Unutmaz oldu. Bunu çok önemsiyorum. Kentlilik bilinci, kentin ortak değerleri, kentin hafızası, bu kentte izi olan insanların unutulmaması gerekiyor. İsimlerinin her daim yaşaması yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması için İzmit Unutmaz başlığı çok kıymetli. 

“HARİKULADE BİR DEĞER”

Gücümüz yettiğince biz bu kentte emeği geçen insanları unutmamaya unutturmamaya çalışıyoruz. Bunu da sanatla, kültürle ve birçok araçla kente de renk katarak yapıyoruz. Rahmetli Mustafa Kandıralı’nın ailesine çok teşekkür ediyorum. Yarışmanın düzenlenmesine öncülük ettiler. Bizim için çok büyük bir değer Mustafa Kandıralı. Kandıra’nın bağrında doğmuş, 50 yıllık sanat hayatında 150 kadar plak, 20’den fazla kaset çıkartmış, Zeki Müren, Behiye Aksoy, Mediha Demirkıran, Perihan Altındağ Sözeri, Safiye Ayla, Muazzez Abacı, Emel Sayın, Bülent Ersoy gibi ünlü isimlerle beraber çalışmış harikulade bir değer.  

“TÜRKİYE’DE BİR İLK”

Kendisini ne yazık ki 27 Aralık 2020’de kaybettik. Bugün de Mustafa Kandıralı’nın aramızdan ayrılışının ikinci sene-i devriyesi. Bir kez daha Mustafa Kandıralı’ya Allah’tan rahmet diliyorum. Allah gani gani rahmet eylesin. Bizler de İzmit Belediyesi olarak Kocaeli’nin ismini dünyaya duyuran Mustafa Kandıralı’nın aziz hatırasını yaşatmak için Kültür Müdürlüğümüzle böyle bir projeyi hayata geçirmek istedik. Bu yarışma bizim için önemli. Yalnızca Kocaeli’de değil Türkiye’de de bir ilki gerçekleştiriyoruz. 

resize_Mustafa Kandıralı Klarnet Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu (12)

“JÜRİ ÜYELERİMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Yarışmada jüri başkanlığını İzmit Belediyesi Sanat Akademisi Kültür Sanat Danışmanı olarak tanıdığınız, iyi ki beraber çalışıyoruz dediğimiz dünyaca ünlü keman virtüözü Prof. Dr. Cihat Aşkın üstlendi. Kendisine çok ama çok teşekkür ediyorum. Bize de İzmit Belediyesine de İzmit’e de çok fazla değer kattı. Biz artık kendisine fahri İzmitli diyoruz. Jüri üyeliğinde ise kıymetli sanatçılar Ecesu Sertesen, Ünsal Çeliksu, Serkan Çağrı ve Kurt Schmid yer aldı. Hepsi de birbirinden değerli isimler. Her biri Uluslararası Mustafa Kandıralı Klarnet Yarışması’na ayrı ayrı değer kattı. Buradan emeklerine sağlık diyorum. Teşekkür ediyorum. 22 Aralık’ta başladı yarışma ve birbirinden yetenekli 17 yarışmacı nameleriyle birbirleriyle yarıştı. 

“YARIŞMAYA KATILANLARI KUTLUYORUM”

Yarışmaya katılan tüm isimleri de buradan tek tek kutlamak istiyorum. Her ne kadar birbirleriyle yarışsalar da; Mustafa Kandıralı’nın ismini yaşatmak için üflediler klarnetlerine. Eminim hepsi de çok güzeldi. Bir kez daha katılımlarından ötürü kendilerine teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Bu akşam için emek veren tüm mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Dünya çapındaki gururumuz klarnet virtüözü Mustafa Kandıralı’yı tanıtmak, anısını yaşatmak ve onu örnek alan yetenekleri ortaya çıkarmak amacıyla düzenlediğimiz yarışmanın kentimize, kentimizin müziğine, kentimizin sanatına hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu. 

ÖZEL KONUKLARLA ÖZEL GECE

Başkan Hürriyet’in ev sahipliğindeki muhteşem gala ve ödül gecesine dünyaca ünlü keman virtüözü ve İzmit Belediyesi Sanat Akademisi Kültür ve Sanat Danışmanı Prof. Dr. Cihat Aşkın, Romanya Senfoni Orkestrası şefi, Viyana Gala Orkestrası Kurucusu, Oradea Devlet Filarmoni Orkestrası Senfoni Orkestrası şefi, Lugansk Filarmoni Senfoni Orkestrası’nın Sanat Direktörü ve Baş Şefi Kurt Schmid, Mustafa Kandıralı’nın kızları Necla Eren ve Kısmet Kandıralı, torunu Şaheste Özgür Eren, kültür ve sanat camiasından çok sayıda isim, dernek ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi ile müzik severler katıldı.

ÖDÜLLER TAKDİM EDİLDİ

Uluslararası Mustafa Kandıralı Klarnet Yarışması’nda birincilik ödülünü kazanan Yunus Emre Hügül, ikincilik ödülünü kazanan Bahadır Çalı, üçüncülük ödülünü kazanan ise Efil Özdemir oldu. Mansiyon ve seçici kurul özel ödülünü kazananlar ise Doğukan Alkan, Hasan Kulabaş ve Uğur Bayloz oldu. Birinciye 25 bin TL, ikinciye 17.500 TL, üçüncüye 10 bin TL, mansiyon kazananlara ise 3’er bin TL verildi. Ödül töreninin ardından katılımcılar tek tek performanslarını sergilediler. En son toplu olarak sahneye çıkan ekip, misafirlerden büyük alkış topladı.  

İKİ DÜNYACA ÜNLÜ SANATÇININ RESİTALİ İLE TAÇLANDI

Mustafa Kandıralı’nın torunu Şaheste Özgür Eren’in de kulakların pasını sildiği performansının ardından jüri üyesi Kurt Schmid gerçekleştirdiği resital ile misafirlerin büyük beğenisini topladı. Ardından Prof. Dr. Cihat Aşkın geceye bir farklılık katarak kemanı ile sahneye çıktı. Müzik dolu gecenin sonu birbirinden değerli dünyaca ünlü iki sanatçının resitaliyle taçlandı. Müzik dinletilerinin ardından Mustafa Kandıralı’nın aile üyelerine ve jüri üyelerine hediyeleri takdim edildi.

resize_Birinci-1

Birinci: Klarnet yarışmasında birinci olan Yunus Emre Hügül’e ödülünü İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet takdim etti.

resize_İkinci-1

İkinci: Klarnet yarışmasında ikinci olan Bahadır Çalı’ya ödülünü İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Yaşar Kardaş takdim etti.