Cumhurbaşkanlığı Bağımlılık Kurulu kararınca Türkiye genelinde başlatılan bağımlılıkla mücadele seferberliği kapsamında Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı Denetim Serbestlik Müdürlüğü ve Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğünün destek verdiği tır, 2 gün boyunca Kocaeli’de kalacak.

Tırın içinde özel olarak oluşturulmuş salonda dijital dokunmatik ekranda, uyuşturucunun insan vücudundaki etkileri yaşanmış insan hikayelerinden örneklemeler, cihazların desteğiyle madde kullanımı zararları Kocaeli Denetimli Serbestlik Müdürlüğünde madde kullanımı dosyası bulunan kişilere anlatıldı.

Tırı ziyaret eden vatandaşlara ise önleyici bilgiler verildi. Madde kullanımı zararları konusunda farkındalık oluşturuldu.

resize_narko

PROTOKOL İLGİYLE TAKİP ETTİ

Bugün tırı gezen Vali Seddar Yavuz, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz, İl Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Yavuz Selim Kapancı, Kocaeli Denetimli Serbestlik Müdürü Cenk Arslan, İzmit Kaymakamı Yusuf Ziya Çelikkaya ve İl Sağlık Müdürü Yüksel Pehlivan’a Narkotik ekipleri tarafından uyuşturucu madde kullananların hikayeleri ile uyuşturucunun hem sağlık hem de psikolojik açıdan sonuçlarını gösteren anlatımlar gerçekleştirildi. Protokol akıllı ekranlardaki videoları ilgiyle takip etti.

TRANSİT ÜLKE İKEN TÜRKİYE HEDEF ÜLKE HALİNE GELDİ

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, narkotik tırını gezdikten sonra yaptığı basın mensuplarına yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Bugün Kocaeli Cumhuriyet Başsavcımız tarafından denetimli serbestlik adı altında bulunan, özellikle daha önce madde kullanımıyla tanışmış olan kardeşlerimize yönelik onları madde kullanımından uzaklaştırmak amacıyla hazırlanan bu güzel tırımızı bugün Kocaeli’yle buluşturduk. Bu tırdan diğer denetim kardeşlerimiz de istifade edebilirler. Hepinizin bildiği gibi Türkiye madde kullanımı konusunda daha önce transit bir ülke iken giderek bir hedef ülke haline gelmiştir. Özellikle genç nesillerimizi çalan onların geleceklerini yok eden bir durumla karşı karşıyayız.

ANNELERİMİZ VE ÖĞRETMENLERİMİZİ EĞİTMEKTE FAYDA VAR

Bununla ilgili bağımlılıkla mücadele eylem planı var. Ve illerde buna bağlı olarak planlarımız var. Emniyet ve jandarma birimlerimiz, kurum ve kuruluşlarımızda madde kullanımı talebini ortadan kaldırmak üzere çalışmalar yürütüyorlar. Nihayetinde bu tek taraflı bir çalışma olmayıp komplike bir çalışma bu. Dolayısıyla tüm illerin iş birliği ile başarılabilecek bir husus. Ailelerin özellikle çocuklarındaki değişiklikleri fark etmeleri önemli. Bu hususta da ‘En iyi narkotik anne’ projemiz var. Annelerimizi ve öğretmenlerimizi daha çok eğitmekte fayda var. Hep beraber birlikte başaracağız.”

resize_img-6674