Hürriyet basın toplantısında Büyükşehir Belediyesi'nin araç ihalelerini hatırlatarak, “O ihaleleri nasıl olur da hep aynı firma alır” diye sordu

İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin araç kiralama ihalesini örnek göstererek, kısa sürede belediyenin bünyesine kazandırılabilecek araçların neden kiralanarak kamunun paralarının israf edildiğini sordu. Hürriyet devamında, “Büyükşehir Belediyesinin yaptığı araç ihalesinde iki yıl için toplamda KDV dahil 167 Milyon TL’lik kiralama yaptılar. Devlet Malzeme Ofisi’nden (DMO) araçlar satın alınsa bugünün değeri ile 370 Milyon TL ediyor. Kiralama ile karşılaştırdığımızda 4 yılda kendini amorti ediyor. 

KAMUDAN 266 MİLYONLUK İŞ ALAN FİRMANIN 260 MİLYONU BÜYÜKŞEHİRDEN

Otizm Spor ve Yaşam Evi’nde çalışmalar devam ediyor Otizm Spor ve Yaşam Evi’nde çalışmalar devam ediyor

Bir başkanın kendi dönemi içerisinde bütün araçları satın alabileceği bir rakamdan bahsediyoruz. Bir başkan hizmet süresi içerisinde bütün hizmet araçlarını satın alabilecekken neden satın almaz da kiralama yöntemine gider? Artık takdiri kamuoyuna bırakıyoruz. Daha da ilginci ne hikmetse bunlarında ihalelerini alanlar hep aynı firmalar. Bugüne kadar kamudan 266 milyonluk ihale alan bir firma, sadece 260 milyonunu Kocaeli’nden almış. 

DÜŞÜK TEKLİF VEREN FİRMANIN TEMİNAT MEKTUBU NEDENSE ÇIKMAMIŞ?

İhaleye bakıyoruz, 110 milyon bir firma vermiş. Sonra bu bahsettiğim firma 125 Milyon teklif vermiş. 110 milyon teklif veren firma ne tesadüfse teminat mektubu koymamış. Niye ki? Tesadüf. Bir firma ihaleye girecek, bu kadar yüklü bir ihaleye girecek nasıl oluyor da daha düşük teklif veren firma teminat mektubunu koyamıyor. Nasıl bir kurgudur bu, nasıl bir kolektif çalışmadır bu artık takdiri halka bırakıyoruz” ifadelerini kullandı.