Ne mutlu engelli olana

Ey ahali, duyduk duymadık demeyin. Bugün bizim günümüz. Hayır sizin değil bizim. Biz varız, bir de siz varsınız ya hani, o yüzden öyle diyorum.

Çalsın davullar, söylensin şarkılar, oynansın oyunlar, poz poz resimler çekilsin, ön safta engelliler omuzlarında yerel yöneticilerin şefkatli elleri, manşet manşet haberler yapılsın.

Hediyemizi de isteriz ha… görme engellilere baston, ortopedik engellilere sandalye… Gözler bağlansın, tekerlekli sandalyelere oturulsun. Şov başlasın kısacası.

Bizler tüm bir yıl boyunca bu günü iple çekiyoruz.

Bizim için bir şeyler yapılsın diye.

İşte o gün bu gün..

Hani toplum içinde 'virüslü vebalı' gibi algılanıp, uzaydan gelmiş gibi davranılıyoruz ya ama olsun.

Hani sokaklara çıkamıyoruz; fiziki çevre uygun değil, kaldırımlar yüksek, asansörler bozuk, cafelerin masaları dışarıda, sarı çizgiler yanlış döşenmiş, rampalar parktaki kaydıraklar kadar dik eğimli yaya geçitleri, duraklar engellilere göre düzenlenmemiş ama olsun.

İş yerlerinde donanım ve yeteneklerimiz yerine engelimiz göz önünde bulunduruluyor ama olsun.

Okullarda asansör yok, engellilerin okuyacakları sınıflar üst katlarda ama olsun, spor yapmak isteyen engelli gençlere ne spor salonu ne öğretmen tahsis ediliyor ama olsun, yollarda kolumuzdan bacağımızdan tutulup iyilik yapmak adına sürükleniyoruz, mahrem alanımız ihlal ediliyor ama olsun. İnsanların sevap kazanma kutucukları gibi kullanılıyoruz ama olsun.

Sosyal statümüzü değiştirmeye karar verip, evlenmek isteyince karşı tarafın ailesi tarafından karakterimiz yerine önce engel durumumuza bakılıyor, istenmeyen gelin yada damat oluyoruz ama olsun.

Sorunlarımızın sadece geçim parası, yemek içmek sokağa çıkmaktan ibaret olduğu sanılıyor ama olsun.

Engellilere özel yapılan her türlü düzenlenme bize bir lutufmuş gibi gösterilip hakkımızı savunduğumuzda nankör oluyoruz ama olsun.

Mecliste, karar mercilerinde; bizim adımıza alınan kararlar bize danışmadan ve engelli olmayan yetkililer tarafından alınıyor ama olsun,

Hep çok sevildiğimiz ifade ediliyor; tüm engelli olmayan yetkililer tüm engellileri çok seviyorlar, biz buna pek anlam veremiyoruz ama olsun

Yine de bugünü iple çekiyoruz. Seviyoruz biz eğlenmeyi, şarkı söylemeyi, fotoğraf çektirmeyi, kahvaltılarda yemeklerde ağırlanmayı çok seviyoruz. İnsanların bizi taklit edip beyaz baston, tekerlekli sandalye kullanıp üzülmelerine ise çok içleniyoruz. Bi günümüz var dünyada topu topu, onda da gönlümüzce eğlenmek hakkımız değil mi.

Artık herkesin vicdanı rahat olsun; görev bilincinin üst düzeyde yaşandığı, koskoca bir yılın bir güne sığdırıldığı, bu nedenle yöneticilerin çok ama çok yorulduğu, engelli vatandaşların el üstünde tutulduğu bir günün sonunda huzur içinde uykuya dalmanın tadına doyum olmaz

YORUM EKLE