Ne zaman başlattık bu yangını?

İnsanoğlunun senelerdir birbiri ile içinde bulunduğu bu anlamsız savaş, senelerdir bitmek bilmeyen hırsları ve bencillikleri sonucu ortaya çıkan bu anlamsız mücadele. Tüm bu anlamsız mücadele ile birlikte gelen, sorumsuzca davranışları sonucu verdiği zarar, kötülük, yıllar geçtikçe daha da umutsuz daha da önüne geçilemeyen bir balon gibi büyümeye devam ediyor.

Oysa ki bu koca dünya neyine yetmiyor insanın, neyi paylaşamıyor, neyi paylaşmak istemiyor birbiri ile. Ne zoru var uçsuz bucaksız akan dereler, sonsuz mavilikler, hayat kaynağı olan yeşilliklerle de yakıp yıkıyor tüm dünyayı, doğayı ayaklar altına alıyor. Kendi hırsları doğrultusunda kendi elleriyle mahvediyor sadece bir misafir olarak geldiği bu koskoca evreni. Göçüp gittiğinde ise geriye zarar ve ziyandan başka hiçbir şey bırakmamış oluyor.

Son iki gündür hepimizin gözleri önünde yanıp kavrulan binlerce yıllık geçmişe sahip ormanlar, bizden daha önce bu topraklara ayak basmış yeşiller, insanoğlunun hırsları ve paylaşamadıkları yüzünden, insanın bu dünyaya verdiği zararların eşsiz bir örneği olarak yansıyor ana haberlere. Fitilini insanoğlunun ateşlediği o yangın ile kül oluyor dört bir yanımız, ölümlerin en acısı ve çaresizi olan, yanarak can veriyor milyonlarca canlı. Ve fitili yakan her ne kadar biz olsak da söndürmek için, bu katliama son vermek, o canlıların sessiz çığlığını durdurmak için aynı isteği göstermiyoruz ne yazık ki.

Oysa ne güzeldi bizim ülkemiz, yeşiliyle, mavisiyle, dört bir yanını kaplayan neşesiyle, misafirperverliği, hoşgörüsüyle. Peki ya ne oldu bize? Sokakta birbirimize selam vereceğimize, başımızı eğmeye, dini, dili, tercihi ne olursa olsun saygıyla aynı masaya oturacağımıza, nefret dolu gözlerle birbirimizi yargılamaya ne zaman başladık. Ne zaman fitilini yaktık bu ateşin, önüne geçilemeyen bu yangını ne zaman başlattık?

Unutmamalıdır ki, yanan her bir ağaç, çaresizce kıvranarak can veren her canlı, insanoğlunun peşini bırakmayacak, eninde sonunda her birimizin teker teker yaptıklarımız ve yaşattıklarımız ile acılar içinde yüzleşmemize sebep olacaktır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yavuz Avunduk
Yavuz Avunduk - 2 ay Önce

Ne kadar haklısın, ama işte,
Akıldan noksanların, seçtiği,
Akıldan noksan siyasetçiler ile bu kadar oluyor....
Sevgiler olsun.