Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) temmuz ayı Meclisi bugün Burhan Kasım Meclis Salonunda gerçekleşti.

Kocaeli Vergi Dairesi Başkanı Osman Eşgin Yapılandırma Kanunu ile ilgili konuşma yaptı. Eşgin şu ifadeleri kullandı: “7326 Yapılandırma Kanunu 9 Haziran 2021’de yürürlüğe girdi. Kanun 31 Ağustos’a kadar devam edecek. Bu kanun önceki kanunlara göre biraz daha geniş kapsamlı oldu. Ciddi düzenlemeler var. Kesinleşmemiş alacaklar ve sulh edilme var. Yeniden değerlendirme gibi imkanlar var. Bilançoları güçlendirme adına güzel bir değerlendirme yapılıyor. Dolayısıyla imkan dahilinde herkes kanundan yararlanabilir. Başvuruları internetten yapabilirsiniz. Ödeme yapıldığı an sisteme geçiyor. Merkez binamızı Derince’ye taşınıyoruz. Merkezde olup yüz yüze ödeme yapmak isteyenler Acısu Vergi Dairesine gidebilir. Kanunun uygulanmasının hayırlı olmasını diliyorum.”

HEPİNİZİ AŞIYA DAVET EDİYORUM

Temmuz ayı Faaliyet Raporu sunumu için kürsüye çıkan KOTO Başkanı Necmi Bulut, açıklamasında şunları dile getirdi; “1 Temmuz itibari ile tüm yasaklar kalktı. Turizm hareketlendi, esnafımız az da olsa bir nefes aldı ancak yasakların kalkması sonrası bugün itibariyle vakalarda hızlı bir artış gerçekleştiğini görüyoruz.  Bu sebeple maske, mesafe ve dezenfektan tedbirlerini yok saymamalıyız. Hepinizi aşıya davet ediyorum. Bu vesileyle ekonomide, ihracat ve turizmde de normalleşme sürecimizin devamını diliyorum. Aşılamanın hızlanması ve 2021 yılına ilişkin öncü göstergelerle küresel ekonomide toparlanma devam etmektedir.

“BÜYÜMEYE ULAŞACAĞIMIZI BEKLİYORUZ”

Ülkemizde de, ihraç pazarlarımızdaki toparlanmanın katkısıyla 2020 yılında başlayan pandemiye rağmen yüzde 1,8 oranında bir büyüme gerçekleşmiştir. 2021 yılı ilk çeyreğinde ise net ihracat ve yatırımların katkısı ile yüzde 7 oranındaki büyüme oranı ile G-20 ülkeleri içinde Çin’den sonra en hızlı büyüme performansı görülmüştür. Bu da ülkemizde, salgının sosyal ve ekonomik hayat üzerindeki etkilerini hızla üzerinden atmaya çalıştığının göstergesidir. İlk çeyrekte ortaya koyduğumuz güçlü büyüme performansının ardından, ikinci çeyrekte de yüksek bir büyümeye ulaşacağımızı bekliyoruz.

“1 MİLYAR 522 MİLYON İHRACAT”

2021 yılı başından itibaren ihracatta gerçekleşen artış Haziran ayında da devam ederek geçtiğimiz yılın aynı ayına göre %47’lik artış ile 19,8 milyar dolara yükselmiştir.  İthalatımız ise yılın ilk yarısında geçtiğimiz yıla göre %27,5 artarak 126 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. İlk altı ay ihracatın ithalatı karşılama oranı bir önceki yılla göre 7,3 puan artış ile %83 e ulaşmıştır. İlimiz ise Haziran ayı 1 milyar 552 milyon ihracat ile ülke genelinde 2. sırada yer almaktadır.

6 AYDA 274 FİRMA KAYIT SİLDİ

Odamıza 2021 yılı ilk 6 aylık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre %37 artışla toplam 865 firma ya da kuruluşun kayıt işlemi gerçekleştirildiğini, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %12 artışla 192 firma ya da kuruluşun ise kayıt silme işlemi gerçekleştirildiğini görüyoruz. Kocaeli genelinde 2021 yılı 6 aylık döneminde toplam 1.499 firma kuruluşu gerçekleştirilirken 274 firma ya da kuruluşun ise kayıt silme işlemi gerçekleştirilmiştir.”