Roma İmparatorluğu’na 46 yıl başkentlik yapan Nikomedia kentini tüm dünyaya tanıtmak amacı ile 22 Nisan 2022’de Resmi Gazetede tescil alan Nikomedia Kazıları İzmit Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı (İzKSV) Birinci Genel Kurul Toplantısını gerçekleştirdi. İzmit Belediyesi Dernekler Yerleşkesinde yapılan toplantı, Vakıf Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in açılış konuşması ile başladı.

NİKOMEDİA HER DEFASINDAN AYAĞA KALKMAYI BAŞARDI

İzKSV Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Tarihi kentler depremlerden dolayı hep zarar görmüş ve yıkılmış. Nikomedia da M.S. 69 yılından beri pek çok deprem sonucu yıkılmış ama her defasında ayağa kalkmayı başarmıştır. İzmit kent merkezinin Nikomedia Antik Kenti’nin tam üzerine kurulmuş olması sebebiyle buradaki sistematik kazılar ne yazık ki sekteye uğramıştır. Nikomedia’ya ait araştırmalar hem bu sebeple hem de istikrarsız çalışmalar nedeniyle zorlaşmıştır.

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet-12

KENT İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ

Göreve geldiğimizden bu yana Nikomedia tarihini daha fazla anlatabilmek, kentin marka değerini arttırabilmek ve çalışmaları daha sistematik yürütebilmek üzere mücadele ediyoruz. Tuna Şare Ağtürk hocamız ve Kocaeli Müze Müdürlüğünün destekleriyle bakanlıkla protokol yaptık. Bu çalışmaları kentin daha fazla sahiplenmesini ve kentin ileri gelenlerinin Nikomedia çalışmalarında elini taşın altına koyabilmeleri için vakıf kurmuştuk.

‘Çocuklar Gülsün’ etkinliği dolu dolu geçti ‘Çocuklar Gülsün’ etkinliği dolu dolu geçti

GENİŞ KESİMLERE DUYURMAK İSTİYORUZ

Hep birlikte kurduğumuz Nikomedia Kazıları İzmit Kültür, Sanat ve Eğitim Vakfının antik kente dair çalışmaları hızlandıracağını temenni ediyoruz. Bugün de ilk genel kurulumuzu gerçekleştireceğiz. Hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum. Bu tarihi çalışmada yanımızda olan bütün dostlara teşekkür ediyorum. Nikomedia üzerine yapacağımız çalışmayı bütün kent bileşenleriyle geniş kesimlere duyurmak istiyoruz” dedi.

KURUL ÜYELERİ BELİRLENDİ

Kocaeli Müze Müdürü Serkan Gedük, Çukurbağ Kazıları Bilimsel Danışmanı İzKSV Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Tuna Şare Ağtürk ve İzmit Belediyesi STK ve Esnaf Masası Koordinatörü Eray Bodur’un da katıldığı genel kurulda, Divan Kurulu Başkanlığına Cengiz Sarıbay, Divan Katip Üyeliğine Ceren Öker Cömert, Divan Saymanlığına ise Yağmur Soysal seçildi. Divan Başkanı Cengiz Sarıbay tarafından vakfın kurul üyeleri okunarak oylamayla belirlendi.

Nikomedia Kazıları İzmit Kültür, Sanat ve Eğitim Vakfı ilk genel kurulunu gerçekleştirdi (9)

YÖNETİM KURULU

Yönetim Kurulu Asil Üyeleri olarak Yönetim Kurulu Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı F. Yavuz Ulugün, Genel Sekreter Gülşah Çubuklu, Yönetim Kurulu Üyeleri Naciye Özdemir ve Yağız Gülener oy birliği ile kabul edildi. Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri ise Emel Aracı, Prof. Dr. Namık Kemal Döleneken, İsmail Şahinbaş, Müzeyyen Ünal, Elif Can Küçükkaya oy birliği ile kabul edildi

DENETİM KURULU

Denetim Kurulu Asil Üyeliğine; Atakan Sonugelen, Cengiz Sarıbay, Yağmur Soysal, Denetim Kurulu Yedek Üyeliğine de; Prof. Dr. Ayşe Tuba Ökse, Prof. Dr. İbrahim Şirin ve Fuat Biçici’nin seçilmesi oy birliği ile kabul edildi. Toplantının devamında SMMM İlter Dursun tarafından vakfın 2022 yılına ait Gelir- Gider Tablosu ve Vakıf Bilançosu ile 2023 tahmini bütçesi okunarak oy birliği ile kabul edildi.

DAHA GÜÇLÜ VE AKILCI

Bunun yanı sıra vakfın 2023 yılında yapılacak faaliyetlerine dair katılımcılar tarafından fikirler ve görüşler bildirildi. İzKSV, 2023 yılı faaliyetlerine yeni üyelerin dahil olması ile daha güçlü ve akılcı yenilikler ile devam edecek. UNESCO Dünya Miras Listesine girme çalışmalarına hız kazandırılması kararı alınan genel kurul, tüm maddelerin oy birliği ile kabul edilmesi ve Vakıf Manifestosunun Yavuz Ulugün tarafından okunmasının ardından sona erdi.

Nikomedia Kazıları İzmit Kültür, Sanat ve Eğitim Vakfı ilk genel kurulunu gerçekleştirdi (6)