Vakıf Lansmanı ile “Kayıp Roma Başkenti Nikomedia’nın Renkli Rölyefleri” adlı kitabın tanıtımı yarın Kocaeli Arkeoloji Müzesi’nde yapılacak.

Kayıp Şehir Nikomedia’yı dünya mirasına kazandırmak üzereilk adımı atan ve 2022’yi Nikomedia Yılı ilan eden İzmit Belediye Başkanı Av.Fatma Kaplan Hürriyet’in öncülüğüyle başlayan çalışmalar sonucunda NikomediaKazıları İzmit Kültür, Sanat ve Eğitim Vakfı’nın resmi tescili 21 Nisan 2022tarihinde gerçekleşti. Antik adı ile Nikomedia’da bağımsız, kurumsal ve tek birçatı altında çalışmak üzere kurulan vakfın lansmanı 10 Haziran Cuma günü(Yarın) saat 18.00’de Kocaeli Arkeoloji Müzesi Bahçesi’nde (Eski tren garı)gerçekleşecek.

KİTAP TANITIMI YAPILACAK

Kentin sosyal, ekonomik ve kültürel zenginliğininduyurulması, Antik Nikomedia arkeolojik kazılarının desteklenmesi, Nikomediaantik mirasının UNESCO Dünya Tarihi Miras Listesinde yer alabilmesini idealedinen ve tüm misyonu gelecek kuşaklara aktaracak vakfın tanıtımının yanı sıraDoç. Dr. Tuna Şare Ağtürk’ün hazırladığı “Kayıp Roma Başkenti Nikomedia’nınRenkli Rölyefleri” adlı kitabın tanıtımı da gerçekleşecek.

Kadın Tiyatrosu ilk dersine İZGİM’de Başladı Kadın Tiyatrosu ilk dersine İZGİM’de Başladı

ÖNEMLİ BİR TARİH

İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet’ingirişimleriyle Büyük Roma İmparatorluğu’na 46 yıl başkentlik yapmış, üç binyıllık geçmişiyle derin bir tarih barındıran Kayıp Şehir Nikomedia’yı günyüzüne çıkaracak protokol geçtiğimiz yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı KültürVarlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü, İzmit Belediyesi ve Kocaeli Müze Müdürlüğüortaklığında görkemli bir törenle imzalanmıştı. Kazı çalışmaları ile görkemliyapılarından sıkça bahsedilen Kayıp Şehir Nikomedia’nın kentin kültürhazinesine kazandırılarak, İzmit’in bir kültür ve turizm şehri olması, turizmgelirlerini arttırması ve en önemlisi bir tarihi ortaya çıkarması hedefleniyor.