‘Öğretmen’, 3 hece, 8 harf ama kocaman bir anlam.

Bir çocuğun küçük ellerinden tutarak hayatına ve hedeflerine ilk adımı atması yolunda ışık tutan insandır öğretmen. Sadece küçük yaşta değil, her yaştaki insana ışık olur, yol gösterici olur.

Bıkmadan, usanmadan günlerce çalışır bazen bir öğretmen. ‘Hocam bir daha anlatır mısınız?’ sorusunu ne kadar duyarsa duysun gözünü devirmeden kalem tutmaya ve tutturmaya devam eder.

Matematiğin, edebiyatın yanında bir bireyin ileride nasıl bir insan olacağına kadar ilmek ilmek emekle işler öğretmen öğrencisini. Kaç yaşında olduğu fark etmeksizin destek olur, elinden tutar. Öğretileri alfabeden, rakamlardan çok hayattır aslında, hayata karşı nasıl dik durulması gerektiğini, özgüvenle başarı yolunda basamakların teker teker nasıl tırmanılması gerektiğini anlatır her öğrencisine.

Bu yolda gerektiğinde siper eder kendisini, olumsuzluklara, zorluklara ve engellere karşı. Örnek olur ve örnek alınacak bireyler yetiştirir.

Hem benim hem de hepimizin hayatına dokunmuş, her daim bize destek ve ışık olmuş öğretmenlerimizin günü 24 Kasım. Emekleriniz ve çabalarınız için ne kadar teşekkür etsek az!

“Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet, henüz bir millet adını alma yeteneğini kazanamamıştır.”