Milli Eğitim Bakanlığı’nın uzman öğretmen ve başöğretmenlik için sınav düzenleme kararını protesto eden öğretmenler,

saat 21:00’de sosyal medyada #UzmanligimDiplomamdir etiketiyle mesajlar paylaştılar.

Öğretmenler, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) uzman öğretmen ve başöğretmen eğitim programının ardından yazılı sınav düzenleme kararına saat 21:00’de sosyal medyada paylaştıkları mesajlarla tepki gösterdiler. Öğretmenler #UzmanligimDiplomamdir ve #sınaviptal etiketleriyle yaptıkları paylaşımlarda “10 yılını dolduran uzman öğretmen, 20 yılını dolduran başöğretmen olmalı. Uzmanlık sınavla belirlenmez” vb mesajlara yer verdiler.

Ne olmuştu?

MEB, Öğretmenlik Meslek Kanunu Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliği’ne göre; 531 bin 885'i uzman öğretmenlik, 70 bin 437'si de başöğretmenlik olmak üzere toplam 602 bin 322 öğretmenin eğitim programlarına katılmaya hak kazandığını açıklamıştı.

"Bizim verdiğimiz vergilerle miting mi yapılıyor?" "Bizim verdiğimiz vergilerle miting mi yapılıyor?"

Eğitim programına katılmaya hak kazanan öğretmenlerin https://www.oba.gov.tr (Öğretmen Bilişim Ağı) adresi üzerinden uzman öğretmenlik eğitim programı için 18 Temmuz-5 Eylül 2022, başöğretmenlik eğitim programı için 18 Temmuz-19 Eylül 2022 tarihleri arasında eğitimlere katılacakları duyurulmuştu.

Kılıçdaroğlu: Onur kırıcı bir davranış

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da, dün Twitter’dan yaptığı paylaşımda “Öğretmenlik kutsal meslek, öğretmenler de değerlimiz. Ömrünün yarısını evlatlarımızı yetiştirmeye adamış öğretmenlerimizi bile kariyer sınavına tabi tutmak istiyorlar. Bu onur kırıcı bir davranış. İktidarı öğretmen ve öğretme üzerinden eleştirmek istemiyorum” demişti.