Kocaeli Optisyen Gözlükçüler Odası okula başlayacak olan çocuklar için en önemli ve ilk adımın gözmuayenesi olduğunu vurguladı.

Kocaeli Optisyen Gözlükçüler Odası Başkanı Mehmet Bayram, Eylül ayının gelmesiyle birlikte yeni eğitim öğretim dönemine başlayacak olan öğrencilerin göz muayenesi olması gerektiğini vurguladı. Başkan Bayram görmeyen bir öğrencinin öğrenemeyeceğini söyleyerek; “Okul çağındaki çocuklarımızda birçok göz hastalığı olabiliyor. Doğuştan ya da sonradan oluşan bu hastalıklar özellikle eğitim sürecinde önemli rol oynuyor. Tahtayı doğru görmeyen bir öğrencinin eğitim hayatı daha ilk günden olumsuz etkilenip zincirleme şekilde başarısız bir sürece ilerliyor. O sebeple biz optisyenler olarak okul öncesi göz muayenesini altın değerinde olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

Doğalgaza bir zam daha geliyor! Doğalgaza bir zam daha geliyor!

EN HIZLI VE SAĞLIKLI YÖNTEM: GÖZLÜK

Her dört çocuktan birinde görme problemi olduğunu belirten Başkan Bayram, “Toplum olarak göz
sağlığı kültürümüz giderek artıyor ve toplum olarak bilinçleniyoruz. Düzenli göz muayenesi oldukça
göz sağlığımızı koruyor ve hastalıkları azaltıyor veya önüne geçmiş oluyoruz. Özellikle okul çağında ve
ergenlik döneminde her önemli organımızda olduğu gibi gözlerimiz de gelişimine devam ediyor. Bu
dönemlerde fark edilen görme kusuru çeşitli yöntemlerle tedavi altına alınıyor ve ilerlemesi engellenmiş oluyor. Bu anlamda okul öncesi göz muayenesinin önemi de ortaya çıkıyor. Muayene esnasında ve sonrasında göz hekimlerimizin ve optisyenlerimizin yönlendirmeleri doğrultusunda en doğru tedavi yöntemi belirleniyor. Hem hızlı hem de en sağlıklı seçenek olan gözlük kullanımı ülkemizde giderek artış gösteriyor. Alanında uzman optisyenler ile birlikte çocuğun yüz şekli, ten, göz rengi, kullanma amacı gibi durumlar analiz edilerek hem estetik olarak yakışacak hem de fayda sağlayacak olan gözlük modeli ortaya çıkıyor. Yeni eğitim öğretim yılı başlamadan hemen önce velilerimize bir kez daha çağrıda bulunuyoruz ve tüm çocuklarımızın göz muayenesi olmasını bir kez daha öneriyoruz.” dedi.