Image-25

İtalya’nın başkentinde bulunan bu devasa amfi tiyatro, namı diğer Kolezyum, tarihin tozlu yıllarından günümüze şanını korumuş hem kültürel hem mimari hem de tarihsel açıdan altın bir konuma sahiptir.

Kolezyum zamanında bir amfi tiyatro olarak inşa edilmiş olsa da zamanla gladyatör dövüşlerinin ve benzeri oyunların sergilendiği sade bir arena olmaktan çıkmış ve bir ölüm arenası haline gelmiştir. Dönemin imparatorlarının hem kendilerini hem de halkı eğlendirmek için bu arenada düzenlediği dövüşler bir süre sonra sınırı geçmiş, insanın insanı, hayvanın insanı katlettiği bir ölüm savaşı haline gelmiştir. Bu yüzden de tarihe bir amfi tiyatro olarak değil, bir ölüm arenası olarak yazdırmıştır adını Kolezyum.

Bu kötü ününün yanı sıra döneminde ses getirecek mitolojik tiyatro oyunlarına, deniz savaşlarının türlü canlandırmalarına da ev sahipliği yapmıştır. Bunun yanında eşsiz mimarisi ile Kolezyum tam elli bin kişilik seyirci kapasitesine sahip, kendi ağırlığından etkilenmeyecek şekilde inşa edilmiştir. O dönemde böyle devasa bir amfi tiyatroyu başarılı bir şekilde ayaklarının üstünde tutmak çoğu insan için neredeyse imkansız olarak değerlendirilse de Romalı mühendisler kafa kafaya vererek kemer mimarisini kusursuz bir şekilde kullanarak o döneme kadar yapılmış en büyük amfi tiyatroyu inşa etmeyi başarmıştır.

Hem mimarisi, hem dillere destan hikayeleri ile Kolezyum günümüze kadar ayakları üstünde durmuş ve Roma’nın en çok turist çeken mimari harikalarından biri olmayı başarmıştır. Yolu düşen herkesin bu tarihi yapıyı görme şansı elde etmesi ve insanda uyandırdığı bir yandan tüyleri ürperten bir yandan da hayran bırakan o atmosferi hücrelerinde hissetmesi dileği ile…