Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) görev yapan Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Çalışanlarının İdari izinlerdeki yaşamış oldukları mağduriyetleri giderildi.

ASM’de görev yapan Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Çalışanlarının İdari izinlerde yaşamış oldukları mağduriyetlerinin giderilmesi hakkında Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı, Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu Üyesi Ömer Çeker yazılı açıklama yaptı.

Şube Başkanı Çeker yaptığı yazılı açıklamada; “girişimlerimiz sonuç verdi."

Kadir Başkan, TESK yönetimine girdi! Kadir Başkan, TESK yönetimine girdi!

Bayramda idari izin sürecinde aile hekimleri kendi planlamalarını yapacak.

"Türk Sağlık-Sen olarak sağlık çalışanlarının mağduriyetlerinin çözülmesi, onlara yapılan haksızlıkların giderilmesi ve taleplerinin karşılanması adına var gücümüzle çalışıyor, mücadele ediyoruz.

Ne yazık ki salgın sürecinin kahramanları sağlık çalışanlarının sıkıntılarına çözüm üretilmediği gibi her geçen günde yenisi ekleniyor. Bunun en son örneğini de geçtiğimiz günlerde görmüş ASM’de görev yapan Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Çalışanlarının bayramda idari izin kapsamından çıkarıldıklarında yaşamıştık.

7 Mayıs’a kadar tam kapanmanın olduğu ülkemizde Cumhurbaşkanlığı genelgesi ile 10-11-12 Mayıs tarihleri tüm kamu personeli için idari izin ilan edilmiştir. Fakat Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü bir yazı yayınlayarak ASM’leri kapsam dışı bırakmış ve asgari personel bulunduracaksınız demişti.

Bu gelişme üzerine bundan önceki bayramlarda verilen idari izinlerde olduğu gibi Aile Hekimliği çalışanlarının idari izinli sayılmaları talebimiz ile ilgili olarak Halk Sağlığı Genel Müdürlüğüne iletilmiş ve Genel Müdür ile Genel Başkanımız Sayın Önder Kahveci’de bir görüşme yapmış ve bu durumun yeni bir yazı ile düzeltilmesini talep etmişti.

Talebimiz ile ilgili yazı bugün yayınlandı. Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü illerdeki farklı uygulamalara da dikkat çekerek yeni bir açıklama yapma ihtiyacı doğduğunu belirttiği yazısında Aile hekimlerinin idari izin süresi boyunca kendi planlamalarını yapmalarını istedi.

Söz konusu yazı ile aile hekimlerimiz için bir yanlıştan dönülmüş oldu. Aile hekimlerimiz zaten vatandaşlarımızın mağdur olmayacağı bir biçimde, geçmiş bayramlarda da olduğu gibi idari izin sürecini planlayacaklardır.

Kamu idaresinden ve tüm sağlık yöneticilerinden beklediğimiz kahraman sağlık çalışanlarının idari izin ve esnek mesai gibi haklarının da tam olarak kullandırılmasıdır. Bunu mücadelesini her platformda vermeye devam edeceğiz.” diyerek sözlerini sonlandırdı.