Haftasonuna özel söyleşimizde 'Omuzlarda Yeşeren Umutlar' kitabının yazarı Yasemin Temel Çiftçi'yi tanıdık. Söyleşimizde siz de hem kendisini daha yakından tanıyacak hem de engellerin azmin karşısında duramayacağını bir kez daha anlayacaksınız.

*Yasemin hanım sizi tanıyalım mı?

"1967 Yılında Kocaeli İzmit Yenidoğan mahallesinde dünyaya geldim. Seka Kağıt Fabrikasında usta başı olarak çalışan Kore Gazisi Süleyman Temel’in altı çocuğundan biriyim.

ORTAPEDİK ENGELLİYİM

Birbuçuk yaşında iken geçirdiğim çocuk felci hastalığından dolayı ortapedik engelli olarak hayatıma devam ettim. Babamın ve ailemdeki diğer fertlerimin sayesinde kendimi hiçbir zaman eksik olarak görmedim. Bilakis ne kadar şanslıyım ben dedim hep; dik durdum, başımı hiç önüme eğmedim, çalıştım çalıştım ve başardım. Azmin elinden uçan kuş bile kurtulamaz Yasemin, diyerek ne çok işler yaptım ben."

İNSAN KAYNAKLARI UZMANI OLARAK İŞ HAYATINA ATILDIM

"Hyundai Assan Otomotiv Fabrikasında İnsan Kaynakları Uzmanı olarak iş hayatına atıldım, yirmi yıl engelli kadrosunda çalışarak kendi isteğimle emekli oldum. Evliyim ve doktorların hamilelik döneminde bu çocuğu karnında taşıyabilmen ve doğurman imkansız demesine aldırmadım. Şu anda aslan gibi yirmiiki yaşında Ediz isminde erkek çocuğa sahibim. Emeklilik döneminde bir süre Alzhemir hastası anneme baktım, aslında bu yazdığım kitaba annemin hiç uyumadığı ve beni de uyutmadığı kış gecelerinde yazmaya başladım. Annemi kaybettikten sonra kitabımı tamamladım ve Sn. Barış Yarkadaş’ın desteği ile kitabım yayınlandı.

"Hayal kurmayı çok seviyorum, biliyorum ki; Hayal gerçeğin başlangıcı. Hep hayalimdi Babamı, çocukluğumu ve yaşadıklarımı yazmak.

Yeni bir kitap yazmaya devam ediyorum….Bahçemi çapalıyorum, çiçeklerim ile zaman geçiriyorum. Çok kitap okuyorum, o günümü kitap okumadan geçirirsem kendimi suçlu hissediyorum. En çok, en çokta bir kadın olarak ….Ülkem için çalışmak, üretmek, düşünmek, engelsiz bir dünyada hayatımı sonlandırmak istiyorum.

İzmit'in sanat ruhlu kadını 'Bahçemdeki Saray'ını imzaladı İzmit'in sanat ruhlu kadını 'Bahçemdeki Saray'ını imzaladı

*Kitabınız Omuzlarda Yeşeren Umutlar'ı konuşalım biraz... Nasıl bir yolculuktu?

Yaşadığım yıllardan sonra, üzerinden zaman geçmesine rağmen kalbim hep doğduğum kerpiç evde atıyor. Sevinç, hüzün, acı, huzur en çokta umutların feryat figan seslerini duyuyorum.

Omuzlarında Umutları Yeşerten , kişi; şimdi sevginin, hayatın, yeşerdiği toprakta benim kalbime aittir. Bir insan neler sığdırabilir ki; şu koskoca hayata.

Çok şey sığdırabilir oysa ki.

Sesi yüreğinden duymazsan, söyleyecek sözün kalmaz. İnsan sesini, çığlığını yansıtmıyorsa söz, boş kalmaya, kof kalmaya mahkumdur. Hikayeler gerçek olmalıdır. Hayatlarımızda, ailelerimizde, en önemlisi ruhumuzu etkileyen gizemler açığa çıkmalıdır. Başkasına küçük gelebilen, oysa senin için kağıda dökülecek kadar önemli olduğunu hissetmektir. Umarım ki; bu kitabı okuduğunuzda sizde kendi hayatınızda keşfe çıkabilirsiniz.En sevdiğim şarkı sözlerindeki gibi; Korkmadan, Susmadan, Kaderden Kaçmadan….

'BEN HAYATIMI YAZSAM ROMAN OLURDU', DURMA YAZ

Hangi insana sorarsan aynı yanıtı alırsın. Ben; hayatımı yazsam roman olur. Elbette herkesin hayatı bir roman….Bence yazabiliyorsan? Durma; yaz ki hayatını, okusun diğerleri….

*Omuzlarda Yetişen Umutlar, engelli bir kız çocuğuna sahip baba temelinden yapılanıyor?

"Evet. Bizim toplumumuzda; sperm ana rahmine düştüğü gibi kız-erkek ayrımı oluyor. Birçok baba adayına sorduğumuzda, çocuğunuzun cinsiyeti ilgili ne düşünüyorsunuz? Elbette aslan gibi oğlum olacak cevabını alırsınız.

Kırsal kesimlerde, ülkemizin doğusunda ve birçok bölgesinde engelli kız çocuklarına bakış açıları: Dokuz-on çocuklu birailede yaşayan engelli kız çocuğu o aile için utanç, fazlalık, işe yaramayan, evin rızkını yiyen, sorun hep sorun. Çünkü engelli kız çocuğu tarlada, bağ bağçede çalışamaz. Evin içinde hiçbir işe yaramaz, başlık parası alınamadığı için evlendirilemez, asla ve asla eğitim göremez. Kısacası bu aile için bu çocuk hiç olmaması gereken kişi gözü ile bakılır.

Peki bir de bu engelli kız çocuğunun gözü ve kalbi ile kendi durumunu ele alalım. Kendisi fiziksel, ruhsal çöküntü yaşayacaktır elbette. Hiçbir işe yaramadığını hissedecek, eğitim alamadığı için okuma ve yazması olmayacak, köyünden kimse ona aşık olmayacak, belki de evlenemeyerek çocuk sahibi olamayacak.

Omuzlarda Yeşeren Umutlar; altı çocuğa sahip olan bir babanın engelli kız çocuğuna çok daha fazla değer vermesinin hikayesi. Onu okutabilmek için verdiği mücadele, topluma kazandırması ve bu kız çocuğunu başı dik, güçlü, kendisi ile barışık olarak yetiştirmesi. Evet! Kazanılmışlığın hikayesi.

Siyasi görüşler farklı olsada kutuplaşmanın o tarihlerde olmadığını vurgulamak istedim.

Elli yıl öncesi Türkiye’sinde teknolojiden uzak çocukların, hep bir arada sokakta oynayarak çok ama çok daha mutlu olduklarını anlatmak istedim.

Her milletten olan insanların bir arada kardeşçe yaşadıklarını da yazdım elbette.

Benim umudum olan; Babamı yaşatmak istedim belki de…..Kitabın isminden de anlaşıldığı üzere beni omuzlarında taşıyarak, benim umutlarımı herkesin bilmesini istedim."