Seçimlerin ilk turunun yapıldığı 14 Mayıs’ta 19,60 seviyesinde olan dolar kuru, geçen hafta itibarıyla 23,5 seviyesini aşınca benzinin litre fiyatına 2,70 lira, motorinin litre fiyatına ise 1,37 liralık büyük zam gelmişti.

Sözcü’nün haberine göre ek sefer biletleri için bakanlığa yeni yazı gönderildiği bilgisini verip, bu biletlere kur zammı gelebileceğine işaret eden Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Genel Başkanı Birol Özcan, bugünkü yeni açıklamasında ise “Yalnızca akaryakıt değil, yedek parça fiyatları gibi giderler de arttı. Ek sefer biletlerine yüzde 10-15 aralığında zam geldi” dedi. Tüm Otobüsçüler Federasyonu (TOF) Genel Başkanı Mustafa Yıldırım ise, ek sefer biletlerindeki zammın firmalara göre değişmekle birlikte yüzde 20’ye kadar çıktığını dile getirdi.

BAZI BİLETLER 1000 TL’Yİ GEÇTİ

Peki otobüs biletleri hangi fiyat seviyelerine ulaştı?

TOFED Genel Başkanı Özcan, ’dan yola çıkan  yolcu otobüsünün en ucuz güzergahının Trakya, , Adapazarı olduğunu; en pahalı biletin ise Van, Artvin’e olan yolculuklarda yaşandığını söylüyor. Buna göre, İstanbul’dan ’a giden bir otobüs 150-180 TL’den başlarken; İstanbul-  güzergahı için satılan biletler de 130 TL’den başlayıp 200 TL’ye çıkıyor. İstanbul-İzmir 350 liradan başlayıp 600 liraya çıkarken; İstanbul-Ankara 200-370 TL aralığında; İstanbul-Artvin 750-800 TL aralığında değişiyor. 25 saati aşan İstanbul-Van güzergahı için satılan otobüs biletleri ise ek sefer zammıyla birlikte 1000 TL’yi gördü. Bu biletler 750 liradan başlayıp 1000 liraya çıkıyor.

EK SEFERLER TEK AYAKLI

Öte yandan TOF Genel Başkanı Yıldırım, ek sefer biletlerine yapılan zammın hem ek seferlerin tek yön yapılacak olmasından hem de ek sefere çıkacak araçların turizm sektöründen yüksek bedellerle kiralanıyor olmasından kaynaklandığını da söylüyor:

Bayram için yapılacak ek seferler çoğunlukla tek ayaklı. Yani gidiş var, dönüşte araç boş geliyor. Firmalar bu yüzden mecburen zam yapmak durumundalar. Başka türlü ek sefer yapma şansları yok. Bir de ek seferler turizm sektöründeki araçlar kiralanarak yapılıyor. Bu araçlara yüksek bedel ödendiği için fiyatlama da daha yüksek oluyor.”

YILDA 20 BİN TON AKARYAKIT BOŞA GİDİYORUZ

Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sona erdi! Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sona erdi!

Yıldırım ayrıca, köprü ve otoyol masraflarının da toplam giderler içindeki payının, özellikle Ege Bölgesi’ne yapılan seyahatler için yüzde 20’ye kadar çıktığını söyledi. Otobüslerin Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü kullanmasından dolayı 70 km fazladan yakıt harcadıklarını belirten Yıldırım, “Yılda 20 bin ton akaryakıtı boşa harcıyoruz. Bu konuda hala ısrar edilmesine karşıyız. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne de aynı bedeli verelim, en azından 70 km fazladan yol gitmemiş oluruz. Osmangazi Köprüsü vs de derken köprü-otoyol giderlerinin toplam giderler içindeki payı yüzde 20’nin üzerine çıktı” diye konuştu.