Türkiye genelindeki  81 İl Sağlık Müdürlükleri önünde organize edilen basın açıklamalarının ilimizdeki ayağı ise Kocaeli Valiliği A kapısı önünde gerçekleşti

Kocaeli Şube Başkanı Sedat Balkan’ın sağlık merkezlerinde yürütülen hizmetlerin aksatılmaması amacıyla minumum düzeyde katılımla organize ettiği basın açıklamasında, işçiler yetkililere geriye dönük alacaklarının biran önce ödenmesi konusunda çağrıda bulundu.

Büyükşehir bir kez daha BirGün'ün manşetinde: Umre'ye 2,1 milyon TL! Büyükşehir bir kez daha BirGün'ün manşetinde: Umre'ye 2,1 milyon TL!

Basın açıklamasında üyeler adına konuşan Kocaeli Şube Başkanı Sedat Balkan imzalanan toplu iş sözleşmesi’nin üzerinden 46 gün geçtiğine dikkat çekti.

Balkan konuşmasında “İşçi vefakardır, cefakardır, sabırlıdır, ülkesini vatanını sever. Hele sağlık işçisi belini doğrultmadan akşamı eder, bilir ki işini aksatsa bu ihmal bir insanın canına değer. Sendika olarak ilk günden beri defalarca masaya oturduk, geriye dönük alacakları bekletmeyin, işçiye nefes aldıracak bu toplu parayı kuşa döndürmeyin dedik. Vergi dilimini işaret ettik, ülke ekonomisinin zorluğunu gösterip alacakların bir an önce ödenmesi için çalmadık kapı bırakmadık. Çalışıp hak ettiğimiz geriye dönük alacaklarımızın önemsenmemesine karşı  sabrımız bitti, öfkemiz büyüdü. Alın terimizin görmezden gelinmesine karşı onurumuz kırıldı. Geriye dönük alacağımız paranın bu enflasyonist ortam karşısında pula dönüşmesinden dolayı evimize götüreceğimiz ekmek küçüldü, eridi, bitti. Ha şimdi, ha birazdan, ha yarın, ha yarından da yakın diyerek oyaladığınız biz sağlık işçileri artık seslerinin duyulmasını istiyor” dedi.

Geciken ödemelerin artan enflasyon karşısında eridiğine vurgu yapan Balkan “Geriye dönük alacaklarımızın tek seferde ve daha fazla geciktirilmeden ödenmesini istiyoruz. Sağlık işçisinin artık sabrı, takati, alacağı toplu para ile ilgili hayali bile kalmadı. Devlet işçisine alın teri döküp kazandığı paranın yolu gözletmez, biliniz ki; geriye dönük alacaklarımızın daha fazla erimeden, ödemelerin yapılmasını “itibardan” sayıyoruz. Kamuoyuna saygı ile duyururuz” diye konuştu.

İşçiler basın açıklamasının ardından toplu fotoğraf çekimi sonrası alandan ayrıldı.