Ülkede son dönemde birçok kaleme gelen zamların ardından dün akşam şekere de zam geldi. Türkiye Şeker Fabrikaları, şekere yüzde 25 zam yaptı. KDV hariç kilogram fiyatı 3,93 lira olan kristal şekerin fiyatı 4,91 liraya yükseldi. Kristal şekerin KDV dahil fiyatı ise 5,30 lira oldu. Son artışla birlikte, 212 lira olan kristal şekerin 50 kilogramlık çuval fiyatı 265 lirayı geçti.

PASTANE ÜRÜNLERİNE ZAM BEKLENİYORDU

Şekere gelen zammın ardından pastane ürünlerine de zam gelmesi bekleniyordu. Bugün olağanüstü toplanan Kocaeli Pastacılar Odası ürünlerine yüzde 25 zam yapma kararı aldı. Zamlı tarife Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve Kocaeli Valiliği’nin onaylanması sonrası uygulanmaya başlayacak.

EKONOMİK KAYIPLARIMIZ OLDU

Pastane ürünlerine yapılacak olan yüzde 25 zam ile ilgili konuşan Kocaeli Pastacılar Odası Başkanı Yaşar Yılmaz; “Ürünlerimize yaklaşık 1,5 yıldır zam yapmıyoruz. O günden bu yana bütün kalemlere zam geldi. Öte yandan pandemi sürecinde de ekonomik olarak kayıplarımız oldu.

YÜZDE 25 ZAM

Dün şekere yapılan zammın ardından ise uzun zamandır ürünlerde fiyat güncellemesi isteyen oda sakinlerimizin isteklerine yanıt vermek zorunda kaldık. Pastane ürünlerine yüzde 25 zam yapma kararı aldık” dedi.

yaşar yılmaz