başkanlık makamına yetki verilmesi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ekim ayı meclis toplantısında gündeme gelecek.

Masadan kalkıp yeniden oturuncaya dek: 30 bin üye istifa etti! Masadan kalkıp yeniden oturuncaya dek: 30 bin üye istifa etti!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ekim ayı Meclis Toplantısı yarın Kocaeli Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Mecliste, 19’uncu yüzyılda yapılan İzmit Çukurbağ Mahallesi’nde yer alan Portakal Hafız Konağı’nın zemin ve birinci katının müftülük hizmetlerinde kullanılmak üzere Kocaeli Valiliği- İl Müftülüğü adına yeniden tahsis edilmesi, tahsis süre ve şartlarının belirlenmesi, tahsise ilişkin protokol yapılması ve konuyla ilgili olarak Başkanlık Makamına yetki verilmesi ile ilgili teklifi gündeme gelecek.

ÜST KATI MANAV KÜLTÜR EVİ MÜZESİ

Bir diğer yandan 26 Temmuz 2022 tarihinde konak içerisinde yapılan toplantıda Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, Manav Türkleri hakkında araştırma ve belgeleme çalışmaları yapılması için Portakal Hafız Konağı’nın üst katının Manav Kültür Evi Müzesi olarak planlandığını duyurmuştu.

UZUN SÜRE KOCAELİ'NİN İLK ÖZEL KOLEJİ'NİN BİNASIYDI

Portakal Hafız Konak'ı olarak bilinen Konak; 80'li yıllarda Kocaeli'nin ilk koleji olarak not düşülen Özel Kocaeli Koleji'ne uzun süre evsahipliği yapmıştı. Geçtiğimiz yıllarda yanan konak restore edilmişti.

Portakal Hafız Konağı, Türkiye'nin Kocaeli ilinin merkezi İzmit'te yer alan konaktır.

Konağın 1860 yılı öncesinde dönemin valisi Mutasarrıf Hasan Paşa tarafından 3 katlı olarak yapıldığı bilinmektedir. Yapı 1970 ve 2014 yılında iki kez büyük yangın geçirmiştir. Konağın 1926 hâlihazır ve 1938 imar planlarında yer aldığı görülmektedir. 1935 ve 1967 yıllarında 2 kez restore olan konak, 1970 yılındaki yangından sonra iki katlı olarak tekrar inşa edilmiş, 2014 yangını sonrası ise ilk yapıldığı hale uygun olarak 3 katlı ve çatı katı olarak aslına uygun halde tekrar yapılmıştır.

1924 yılında Mustafa Kemal Atatürk Fransız gazeteci Claude Farrère ile görüşmek için İzmit'e geldiğinde bu binada konaklamıştır. 

Kaynak: Vikipedia

portakal hafız