'portleri'yle portalımızda 'Portrelerin Efendisi' lakabıyla yer alan Tosun, Gölcük ve tüm Kocaeli'de tanınan ve sevilen bir insandı.

Erdoğan'dan gece yarısı atama ve görevden alma kararları! Erdoğan'dan gece yarısı atama ve görevden alma kararları!

Çizimleri ve resmettikleriyle Kocaeli'nin gururu olan Usta, uzun süredir amansız hastalıkla mücadele ediyordu. 

Ünlü çizer ne yazık ki mücadelesini sürdüremedi, 76 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Yaşar Tosun; Ogün Tosun’un babası, İzmitli esnaf Necdet Memiş’in de (Tavukçu Necdet) dayısıydı. Yaşar Tosun’un cenazesi bugün ikindi vakti Gölcük Yazlık Camii’nde kılınacak namazın ardından Yazlık Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

YAŞAR TOSUN KİMDİR?

Yaşar TOSUN 1946 yılında doğdu. İlk ve orta öğrenimini Gölcük'te yaptı. Liseyi İzmit'te okudu. Ardından İstanbul Fındıklı Güzel Sanatlar Akademisi Ressam Faruk Alpkurt Atölyesi’nde resim ve karikatür dersi gördü. Aynı yıllarda Nurettin Işılay yönetiminde, İstanbul Şehir Tiyatroları Çocuk Bölümü’nde rol aldı. 1963-64 yıllarında Hergün Gazetesi’nde ve Akbaba Dergisi’nde çizmeye başladı. Tiyatro ve karikatürü beraber götürdü.1966 yılında Londra'da yapılan bir yarışmada, 37 ülke arasından katılımcılar arasında dünya ikincisi oldu. 1979 yılından itibaren Nice'de yirmi yıl karikatür çizdi. Aynı zamanda Balkan ülkeleri sorumlusu oldu. 

Yaşar Tosun özellikle son yıllarda Vali'den-siyasi kimliğine ve pek çok dostunun portre karikatür çizimlerini yapmakla tanınıp seviliyordu.

7x24 Kocaeli ailesi olarak Usta'ya Allah'tan rahmet, ailesi ve sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyoruz.